Upravit stránku

Bitcoin je internetová forma placení (něco jako otevřená síť, kde může kdokoli komukoli poslat úplatu ve formě Bitcoinu, či třeba jeho zlomku). Bitcoin údajně vymyslel v roce 2009 Japonec Satoshi Nakamoto, což může, ale ani nemusí, být pravda.

Jak funguje

Podstatné na Bitcoinu je to, že byl navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a uvolňování Bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě.

Základem pro vznik Bitcoinu byly koncepty „Bit gold“ a „b-Money". Nyní pro platby existuje oficiální softwarový klient, o který se starají dobrovolníci z celého světa.

Jak vzniká

V praxi je Bitcoin tzv. těžen – tzn. zapojí se do elektriky přístroj s grafickou kartou, připojí se na internet, a tento stroj šrotuje a šrotuje data až po čase „vyplivne“ algoritmus, zvaný Bitcoin. Tento se pak uchovává v internetových peněženkách, které občas mohou být nebezpečné, anebo v trezorech, který vypadá jako malá flashka (čti fleška).

Kolik jich je v oběhu

Celkové množství Bitcoinů, které budou vytěženy, je asi 21 000 000 (resp. 20 999 999,9769).] Růst se však postupně zpomaluje, a veškeré Bitcoiny budou vytěženy v roce 2140 (drtivá většina však cca v roce 2030).

Kde se kupují

Bitcoiny se obchodují na mnoha burzách jejich kurz, dají se koupit i přímo od soukromníků či ve směnárně anebo Bitcoinovém bankomatu, nedávno kurz málem prorazil hranici 5.000 USD/BTC. V současnosti (půlka září 2017) se pohybuje kolem 3.400 USD/BTC.

Bitcoinem se dnes už dá ve světě i běžně platit, a ani my v Čechách nejsme pozadu – ve vybraných restauracích či obchodech (třeba Alza.cz) přijímají platby v BTC.

Já osobně v Bitcoinu spatřuji velmi dobrou investiční příležitost pro uložení peněz a spekulaci na budoucí zisk.

Pokud chcete vědět, jak na něj, napište mi na mirek@mirekjonas.cz
Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti