Upravit stránku

Ceny bytů v meziročním srovnání vzrostly o neuvěřitelných 8,1%. Přitom poptávka, zejména ve větších městech převyšuje nabídku a to zejména u nových bytů velikosti 2+1 či 2+kk do 50 m2. Tradičně nejvíce rostla Praha. V závěsu kraje Jihomoravský a Královéhradecký. Na chvostu je Karlovarsko se znatelným odlivem zahraniční, zejména východoevropské klientely.

Trendem byly jednoznačně paneláky. Jejich ceny rostou rychleji a více než ceny bytů  cihlových domech.

Zajímavé jsou i ceny pozemků – za loňský rok vzrostl průměrný stavební pozemek o 7,8%, zemědělský pozemek dokonce o více než 10%.

Stagnací naopak trpí sektor rodinných domů a to zejména kvůli trendům opouštění příměstských satelitů a stěhování lidí zpět do větších měst. Za celý rok vzrostly ceny RD „jen“ o 2,6%. Což by za normální situace bylo optimální číslo pro všechny nemovitosti.

Každý asi tušíme, že ceny nemohou růst do nekonečna, ale pokud nepřijde závažný impuls ze zahraničí, v zásadnější obrat trendu se doufat prozatím asi nedá.

Zdroj: HB INDEX

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti