Upravit stránku

Prim hraje pochopitelně bydlení. Množství hypoték razantně nestoupá, roste však objem. A to samozřejmě díky stále stoupajícím cenám nemovitostí.

 

Kolik jsme si již půjčili?

Podle statistických údajů dlužíme ke konci září již 2,09 bilionů korun. Za rok stouplo zadlužení domácností o necelých 173 miliard korun. Zvýšily se i úvěry spotřebitelské, a to proti loňsku o 24 miliard korun, celkem na krátkodobých půjčkách dluží Češi 430 miliard korun. To se ty Vánoce a dovolené pěkně prodražují.

 

Jak se splácí?
Překvapivě vcelku dobře. Ačkoli se to mnohým nezdá, Češi mají dobrou platební morálku. Pouze necelých 40 miliard korun je po splatnosti a ve vymáhání. Znamená to tedy, že pouze 0,8% půjček je v ohrožení.

 

Co se stane?
Řešení je jediné – musí přijít očekávaná pokles cen nemovitostí, aby se cena stabilizovala a lidi se dále nezadlužovali tak neúnosně, jako v posledních dvou až třech letech. Zde čekám velký problém v budoucnosti, protože až dojde k tzv. refinancování aktuálních hypoték, kdy nová sazba bude o 1 či 2% p.a. vyšší než původní, bude to znamenat měsíční navýšení hypotéky v řádech stokorun či jednotek tisíců. A to bude pro hodně lidí existenční problém. Proto budou muset svoji nemovitost prodat a aby neprodělali kalhoty, musí se ceny umravnit.

Nahoru