Upravit stránku

Výtahy nepadají

To je základ, který byste měli vědět. Ať jsou výtahy lanové či hydraulické, tak nepadají. Pokud je výtah zachycen na ocelových lanech, je konstrukce uzpůsobená tak, že kdyby se jedno lano přetrhlo, osazenstvo v kabině to nepozná.

A i kdyby se přetrhla všechna lana, tak každý výtah má tzv. zachycovače. Ty automaticky zabrzdí padající kabinu, jsou po celé délce výtahové šachty, takže Váš let nebude delší než pár desítek centimetrů.

U moderních výtahových šachet jsou ještě na dně výtahu gumové tlumiče, které by měly zmírnit případný dopad. A co tedy dělat, pokud se hypoteticky utrhnou všechny lana a Vy nezadržitelně i s kabinou padáte k zemi?

Nadskočit metr nad zemí

Asi každý z nás někdy uvažoval nad tím, že kdyby při pádu těsně nad zemí nadskočil, tak se mu nic nestane, že? Přátelé – fyzika – sedmá třída základní školy. Je to nesmysl.

Abyste se zachránili, musel by se vyrovnat součinitel rychlosti pádu s rychlosti výskoku. Tedy, pokud budu já, metrákový chlap padat s výtahem z desátého patra, tak před dopadem budu mít rychlost asi 100 km/hod. Musel bych tedy stejnou rychlostí vyskočit ten pověstný metr nad zemí, aby se rychlosti vyrovnaly a já dopadl na zem jako do peřinky. Ačkoli jsem určitě dobrý skokan, tak si nemyslím, že se mi to povede. Když totiž Javier Sotomayor skočil světový rekord ve skoku vysokém (245 cm), vznesl se nad laťku rychlostí 11 km/hod. A to je nějaký švihák.

Takže až příště pojedete výtahem, určitě se nestresujte, dobře to dopadne.

A pokud byste si chtěli přečíst něco o rodinné firmě, tak informace jsou ZDE 
Nahoru