Upravit stránku

1) Klient se rozvádí a má pozemek?
- pořízen v roce 2012 za 2.062.000,-...nyní je tržní cena kolem 6mil
- uvažuje, že by pozemek převedl na dceru jako dar a následně by se pozemek prodával...
tzn. otázka, jaká by se ho týkala daňová povinnost s převodem na dceru a následný prodej?

 

Zbytečnost, drží jej přes 5 let, může prodat (lhůta 10 let se na něj letos vztahovat nebude, dle přechodného ustanovení zákona mu stačí 5 let).

Samozřejmě, pokud by to optimalizoval kvůli rozvodu, pak dcera si nechá udělat ZP ke dni darování (bohužel dle úřední ceny a ta není top) a dle §10/5 ZDP to bude vstupní cena, kterou si odečte od ceny prodejní a rozdíl daní 15%

 

 


2) Klient má ještě byt:
- v roce 2020 koupen za 5.012.000,-...nyní ho budeme prodávat cca za 6,5mil...předpokládám, že tam bude klasická daňová povinnost 15% z rozdílu, protože nevlastní víc než 10 let...nicméně platí stále, že pokud bude rozdíl investován do bydlení do 1roku tak daňová povinnost není?

 

Opět by stačilo 5 let.

Anebo 2 roky bydlet - podržet kupujícího na rezervačce rok? Ale to je riziko. Takže buď opět varianta s darem na dceru - viz. výše.

Anebo - musí tam mít bydliště bezprostředně před prodejem (dokáže svědectvím, složenkou, popř. trvalým pobytem, pokud je) a musí si pořídit vlastní bydlení do 31.12.2022 za 6,5 mil. Kč. Anebo to uplatní za nemo, co pořídil 12 měsíců před prodejem a bude v ní bydlet. Lze použít nejen na koupi, ale i na rekonstrukci, splátku hypotéky apod.

Mějte se krásně.

Výkup nemovitosti do 48 hodin - více ZDE
Nahoru