Upravit stránku
GLOBAL_SKIP_TO_MAIN_CONTENT

Přišel mi od kolegy tento dotaz (tu druhou větu jsem tam prostě musel nechat J): Dobrý den p. Jonáši. Vím, že máte ohromný přehled a znalosti ohledně realitního trhu. Dovoluji se na Vás obrátit s prosbou o posouzení případu jednoho mého klienta. V r. 2016 koupil stavební pozemek, udělal stavební povolení, ale stavět ještě nezačal. V r. 2018 měl možnost získat jiný stavební pozemek a proto tento se ziskem prodal. Letos koupil tedy ten nový stavební pozemek a bral to tak, že zisk použil na uspokojení bytové potřeby. K jeho překvapení dostal výzvu z FÚ o vysvětlení a dodání dodatečného DP za rok 2018. Paní na FÚ po tel. dotazu sdělila, že na toto osvobození nemá nárok. Trochu jsem koukal do zákona o dani z příjmu a nejspíš má asi pravdu. Je to skutečně tak, popř. jestli ano dá se s tím ještě něco dělat? (I když už je asi s křížkem po funuse). Děkuji moc za odpověď

 

 

ODPOVĚĎ:

 

Jasně, že nemá nárok na osvobození. Zákon o daních z příjmů toto řeší v §4 odst. 1. písm. a) a říká, že prodávající musel v dané nemovitosti mít bydliště bezprostředně před prodejem. A to na pozemku bez budovy jaksi technicky nejde, čili úřednice postupuje v souladu se zákonem a daň řádně doměřuje. A k tomu přijde penále. No a až to pán zaplatí, tak do měsíce mu přijde další milý dopis, kde mu vyměří úrok z prodlení – 14% p.a. + aktuální sazba ČNB – státem posvěcená lichva.

 

Na každém svém školení o daních si z tohoto dělám srandu, že ani ve stanu se nedá na pozemku trvale bydlet, protože lidi si to ve spojení s humorem vždy nejlépe pamatují. Alespoň jsem si to myslel. Ale je to marný. Je to marný. Je to marný.

 

Takže, jak je to s osvobozením ve zkratce, pokud řešíme nemovitost v osobním vlastnictví?

 

  1. Buď ji alespoň 5 let vlastním,
  2. anebo jsem tam měl bezprostředně před prodejem alespoň 2 roky trvalé bydliště,
  3. anebo si za zisk uspokojím svoji bytovou potřebu (do konce následujícího roku anebo 12 měsíců před prodejem), ale musel jsem tam mít trvalé bydliště bezprostředně před prodejem – čili jsem musel prodávat byt, dům, či chatu popř. chalupu, která se dá celoročně užívat

 

A pro skutečné fajnšmekry – trvalé bydliště je místo, kde skutečně uspokojuji svoji bytovou potřebu (řeší zákon o daních z příjmů) x trvalý pobyt je místo, které mám nahlášeno na matrice, ale kde ve skutečnosti bydlet nemusím!

 

Více na mých školeních Právo a daně, Daně a nemovitosti apod., na která bych Vás milerád pozval, akorát je mám do března příštího roku všechna vyprodaná. Nové termíny budu zveřejňovat v průběhu února.

Nejvýhodnější a nerychlejší výkup v ČR? Jedině ČMRF, kde je obchodním ředitelem Mirek Jonáš - více se dozvíte ZDE
Nahoru