Upravit stránku

Dnes se podíváme na tzv. mobiliární exekuci, která řeší zabavení movitých věcí dlužníka a taky na exekuce na nemovitost.

Předem k nemovitostem – již druhým rokem platí ustanovení, že pokud součet dluhů dlužníka je menší než 30 tisíc korun, nemůže mu exekutor v dražbě prodat střechu nad hlavou, čili nemovitost, kde trvale a skutečně bydlí. Může mu prodat jakoukoli jinou nemovitost, třeba chatu, ale byt mu nechat musí. Jak je to u movitých věcí?

Před jednou z velkých novel exekučního řádu z roku 2009 skutečně docházelo k případům, kdy exekutoři zabavili invalidovi vozík či dlužnici drahého psa. Po novele, která zavedla tzv. „změkčující“ ustanovení již podobné kroky dělat nelze. A rozsáhlá novela platná od 1.1.2013 šla ještě dál. Co tedy exekutor nezabaví?

Z osobních věcí jsou to zejména běžné oděvy, dětské hračky, snubní prsteny, hotovost do dvojnásobku životního minima, zdravotnické potřeby, studijní materiály, fotografie, náboženské relikvie či domácí mazlíčci. Exekutor ani nezabaví věci, které potřebuje ke svému životu osoba, kterou má dlužník svěřenou do péče, čili například dítě. Nesmí tedy zabavit počítač, který dítě potřebuje do školy. Ale už mu zabaví tablet (má-li jej souběžně s počítačem), mobil, elektrokolo či ipad.

Druhou kategorií nezabavitelných věcí při mobiliární exekuci jsou věci, patřící do běžného vybavení domácnosti. Těmi jsou dle důvodové zprávy k zákonu například kuchyňské nádobí a základní vybavení kuchyně (už však ne mikrovlnka, konvektomat či pekárna na chleba), standardní nábytek (postel, stůl, židle, gauč, skříň), topící zařízení, vybavení koupelny či pračka. Běžnou součástí však už nebude sušička, televize, video, playstation či hifi soustava.

Každopádně si pamatujte, že je vždy potřeba doložit vlastnické právo k dané věci a i když exekutor věci odveze, je stále šance dostat je zpět pomocí vylučovací žaloby. Ovšem čas je v těchto případech neúprosný.

Proto, pokud něco podobného řešíte, nebojte se na nás obrátit a my Vám pomůžeme.

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti