Upravit stránku

Pokud vznikne splatný dluh za dlužníkem, má věřitel tři roky na to, aby podal na Okresní soud návrh na vydání platebního rozkazu, jinak se dluh promlčí. Tuto lhůtu stanovuje Občanský zákoník.

Jakmile soud pravomocně rozhodne, pak začne běžet desetiletá promlčecí lhůta. Pokud tedy věřitel má v ruce pravomocný a vykonatelný exekuční titul (rozhodnutí soudu), tak má 10 let na to, aby to předal exekutorovi, který se nechá soudem pověřit k vymáhání. A důvody, proč to udělat?

  • dlužník se během té doby může dostat do důchodového věku – v tom případě mu exekutor exekučním příkazem přikázání pohledávky obstaví důchod a milému dlužníkovi zabaví vše nad 6.154,67 Kč měsíčně;
  • každý z nás je statisticky několikrát za život dědicem – proto je potřeba mít již pověřeného exekutora, který bude např. hlídat katastr nemovitostí dle rodného čísla dlužníka a jakmile dlužník něco zdědí, hned mu to exekučním příkazem zablokuje;
  • již dva spoluobčani vyhráli obrovskou částku v Eurojackpotu – co kdyby Váš dlužník byl v budoucnu ten třetí?
A když Vás nezaujme ani jeden z výše uvedených důvodů, tak je prostě potřeba mu alespoň znepříjemnit život, aby věděl, že dělat dluhy, které se nesplácí, není standardem.

Více probereme na mých dalších školeních Exekuční specialista. Protože mám všechny stávající termíny plně obsazené, vypíši brzy nové na letní měsíce.
Nahoru