Upravit stránku

Tolik diskutovaná novela, proti které podala Exekutorská komora České republiky (EKCR) dokonce stížnost k Ústavnímu soudu, je na světě. Stahuje minimální odměnu exekutora z dosavadních 3.000,-Kč na 2.000,-Kč.

Odměny exekutorů patří u nás k nejvyšším v Evropě. Proti například několika stokorunám v Německu to u nás doposud vč. náklady hotových výdajů bylo minimálně 6.500,-Kč bez DPH, což platí většina exekutorů, takže dlužník vytáhl z peněženky minimálně 7.865,-Kč.

Ministerstvo spravedlnosti včele s R. Pelíkánem se již dlouhodobě snaží toto snížit na přijatelnou hranici. Došlo tedy ke snížení odměny a dále zavedení pravidla, kdy při splacení dluhu do třiceti dnů od zahájení exekuce, bude náhrada hotových výdajů ve výši 3.500,-Kč bez DPH krácena na polovinu a to i dluhů do 10.000,-Kč, jak tomu dříve nebývalo.

Odměna nad paušál, tzn. z větších dluhů, stále zůstává na velmi pěkných 15% (k tomu náklady – hotově anebo paušálem, plus DPH a při dluhu 100.000,-Kč to tvoří minimálně 20t Kč do kapsičky exekutora).

Ze stanoviska EKCR, která se proti vyhlášce ohrazovala, bych rád uvedl jednu zajímavou zmínku – bagatelní dluhy, kde se uplatňuje paušál, tvoří přes 60% portfolia všech dluhů exekutorských úřadů. Ke dnešku je 154 soudních exekutorů a prý jich bude kvůli této vyhlášce ubývat (napadá mě hezká paralela s EET a tvrzeními hospodských).

V tomto týdnu byla zveřejněna taky statistika EKČR za rok 2016, kdy podle dostupných údajů bylo loni nařízeno přes 680 tisíc nových exekucí. Celkově se vedlo 4,5 milionu exekucí proti 834.000 lidem. V podnikatelské sféře to pak bylo přes 228 tisíc exekucí, kterým čelilo cca 68 tisíc firem.

Celková vymáhaná částka exekutory byla loni 325 miliard korun, zatímco o rok dříve 302 miliard Kč.

Osobně si myslím, že zlatá léta tohoto businessu budou trvat i nadále, protože v nejbližších letech dojde síla desítkám tisíc lidí, kteří si v posledních letech vzali hypotéky na předražené byty. A samozřejmě nebudou chybět ani inteligenti, kteří si po vzoru chytré paní Jany z reklamy na Zonky nasekali dluhů až nad hlavu, ale nyní si je zkonsolidují díky pomoci florbalisty a hasiče.
Nahoru