Upravit stránku

Role IZ se výrazně omezuje proto pozici klasickým obchodníkům s cennými papíry. IZ dnes mohou poskytovat pouze omezené investiční služby, tzn. přijímání a předávání pokynů a investiční poradenství, ale NESMÍ přijímat peněžní prostředky nebo investičních nástrojů zákazníků.
 

Své investiční služby mohou poskytovat výhradně ve vztahu k vybraným investičním nástrojům dle zákona. Takto dle nynější úpravy IZ může předávat pokyny pouze vybraným subjektům, činným na kapitálovém trhu (zejm. obchodník s cennými papíry či banka).

Aby nedocházelo k poskytování nekvalitních služeb, tak s účinností novely bude zavedeno toto:

  • nové povinné pojištění IZ,
  • zúžení rozsahu investičních nástrojů, ke kterým mohou IZ poskytovat služby,
  • zúžení možnosti předávat pokyny zahraničním subjektům,
  • nová úprava řízení o žádosti (registrace byla nahrazena povolovacím řízením),
  • zavedení dočasnosti povolení k činnosti a nutného obnovování;
  • nová úprava prokazování odbornosti.

A to nejveselejší nakonec. Dle nové úpravy bude povolení k činnosti IZ udělováno na dobu určitou do konce kalendářního roku následujícího po kalendářním roce, ve kterém nabylo právní moci rozhodnutí o udělení povolení, což je relativně krátká doba.

Prodloužení povolení na dalších 12 měsíců pak investiční zprostředkovatel dosáhne zaplacením udržovacího správního poplatku ve výši 5.000,- Kč.

 

Osobně jsem zvědav, jak se trh pročistí.

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti