Upravit stránku

Název jsem si půjčil od Járy Cimrmana, příběh je bohužel autentický od účastníků mého školení Jak zobchodovat zadluženou nemovitost. Za to, že je nebudu jmenovat, mohu příběh zveřejnit jako varování. LV, které přikládám berte jako ilustrativní.

 

Kolegové se vzhlédli v tom, když ukazuji, jak v dražbě kupuji podíly na nemovitostech, které následně po dohodě se zbylými spoluvlastníky zprocesuji a prodávám s velmi pěkným profitem.

 

Našli dražbu podílu, ještě před dražbou uzavřeli SoSB s druhým spoluvlastníkem a po vítězné dražbě se jali koupit jeho podíl. Ovšem zrada – volají a říkají – hele, to je divné, na jeho podíl skočila zástava banky. Jak je to možné?

 

Možné to je a nazývám to slušně průšvihem z neznalosti (či nepozornosti). Jak je dnes často zvykem, nemovitost si koupili přítel s přítelkyní (čili osoby nesezdané, ale mající se trochu v lásce), a to na hypotéku. Banka jim ji poskytla a zatížila celé LV. Dále je to klasika – chlapec se zadlužil, tím pádem láska dívky k němu vyprchala, následoval rozchod a na chlapce plno exekucí. Výsledkem exekuce byla dražba jeho podílu. A zde je kámen úrazu našich kolegů:

 

  • Jeho podíl se vydražil za 800.000,Kč
  • Exekutor dostal odměnu za vymožené plnění, náhradu nákladů, DPH atd., celkem to dělalo 24% z ceny, dosažené vydražením – 192.000,Kč
  • Na druhém místě při rozvrhu byla banka – její pohledávka vč. příslušenství činila v tu chvíli asi 2,100.000,Kč (prosím, neanalyzujte do z přiložených LV, ty jsou ilustrativní z jiného podobného případu) …. čili dostala zbytek ve výši 608.000,-Kč
  • Rozvrhem se polovina LV, patřící dříve dlužníkovi, zcela vyčistila
  • Protože si hypotéku vzali na celek, tak na té druhé polovině zástava banky NADÁLE ZŮSTÁVÁ a to v aktuální neuhrazené výši – cca 1,500.000,Kč!!!

 

Myšlenka kolegů byla, že koupí půlku v dražbě za 800t Kč, druhou poté za stejné peníze a prodají to za 2 miliony Kč, čímž bude na pěknou dovolenou.

 

Skutečnost je taková, že koupili půlku za 800t Kč, druhou koupí za zůstatek hypotéky (1,5 milionu Kč), k tomu všemu daň z nabytí a pokud to prodají za 2 miliony Kč, jsou tam za krásných MÍNUS ČTYŘISTA.

 

Ponaučení pro všechny – stejně jako čtete příbalový leták u Paralenu, tak před dražbou čtěte pečlivě dražební vyhlášku, znalecký posudek a pokud si nejste jistí, mrkněte i na náhled LV dálkovým přístupem. A pokud budete mít i nadále pochybnost, klidně mi napište, jako sběratel realitních příběhů na to rád mrknu.

 

Přikládám LV před a LV po dražbě.

LV před dražbou podílu
LV po dražbě podílu, kdy na zbylé polovině zástava banky zůstává
Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti