Upravit stránku

Bohužel je zde pes a hodně hluboko zakopaný.

 

Co způsobila novela?

 

Novela Insolvenčního zákona (dále „IZ“) k 1.7.2017 de facto zablokovala insolvenční návrhy – zejména ty nejpotřebnější – tedy spojené s povolením oddlužení. Zásadní jsou dva body:

 

  1. Maximální možná účtovatelná cena za insolvenční návrh, spojený s povolením oddlužení, je 4.000,-Kč bez DPH, pokud se podává návrh v rámci SJM, pak 6.000,-Kč bez DPH.
  2. Kromě dlužníka s ukončeným VŠ vzděláním právního či ekonomického směru  může návrh podat akreditovaná osoba pod Ministerstvem spravedlnosti (ta to však musí dělat ZDARMA), notář, exekutor, insolvenční správce anebo advokát.

 

Co samotný návrh?

 

A jak se návrh podává, aby prošel? Aby byl skutečně kvalitní, tak na něm strávíte minimálně 3 hodiny. Moje osobní zkušenost (za život jsem jich udělal hodně desítek) je taková, že z pěti návrhů mi dva vrátí k doplnění, takže v průměru strávím na jednom případu minimálně tři hodiny, aby se to povedlo. A zde je ta zásadní věc.

 

Znáte notáře či advokáta, který je ochoten pracovat 3 hodiny za čtyři tisíce? Pominu exekutora – ten na dlužníka většinou poštve psa, když přijde požádat o insolvenční návrh.

 

Takže co se stalo? Počet insolvenčních návrhů meziročně klesl o desítky procent, protože je nikdo nechce dělat. A kdo je tedy dělá?

 

Obchází se zákon?

 

Několik málo advokátů. A většinou je dělají tímto modelem:

 

  • zaměstnají v lepším případě koncipienta, povětšinou spíše děvče z ekonomky
  • dlužník přijde s žádostí o sepsání insolvenčního návrhu
  • advokát mu sdělí, že dle IZ je cena za sepsání 4.000,Kč bez DPH (popř. těch šest u SJM)
  • dále mu je řečeno, že návrh je velmi složitý a aby tomu dlužník porozuměl, je potřeba, aby absolvoval konzultaci u společnosti „ABCDEF s.r.o.“, která stojí něco mezi 510t Kč …. a jsou tzv. na svých.

 

Samozřejmě – nechci nikomu křivdit – je jistě i celá řádka těm, kteří pomáhají klientům nezištně či za cenu, stanovenou zákonným tarifem. Věřím, že jich je většina, i když momentálně si na nikoho nemohu vzpomenout.

 

Jak to vidím do budoucna?

 

Já osobně již insolvenční návrhy sleduji jen zpovzdálí a bohužel musím všem žadatelům sdělit smutnou zprávu, že i když je umím docela dobře udělat J, tak mi to stávající legislativa neumožňuje. Nejsem totiž právník, notář ani insolvenční správce či exekutor.

 

Takže já i většina podobných kolegů vyhlížíme novelu IZ a věříme, že zdraví rozum zvítězí a vše se změní.

 

Ach jo …..

 

Perlička – za loňsko bylo v ČR zahájeno 612.000 nových exekucí. Celkem máme ke dnešku cca 865 tisíc exekučních dlužníků, z nichž přes 380 tisíc lidí má 4 a více exekucí a objektivně je většina není schopna splácet.

 

Počet insolvenčních návrhů vloni meziročně klesl o 21,6%, jak si velmi pochvalovalo Ministerstvo spravedlnosti, na celkem podaných 23.146 případů.

 

Nejsem žádný velký matematik – na gymplu jsem měl od prváku do čtvrťáku z matiky vždy velmi pěknou dostatečnou, ale i tak, když si dám poslední dva odstavce dohromady, tak mi vychází to, že při dobré vůli skoro 300 tisíc Čechů nebylo v roce 2017 schopno splácet své dluhy. Každopádně, návrh na insolvenci jich z nich nepodalo (či spíše nemělo šanci podat) ani 10%. Mě prostě tato rovnice prostě chvályhodně nevychází.

Nahoru