- Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Bohužel je zde pes a hodně hluboko zakopaný.
Co způsobila novela?
Novela Insolvenčního zákona (dále „IZ“) k 1.7.2017 de facto zablokovala insolvenční návrhy – zejména ty nejpotřebnější – tedy spojené s povolením oddlužení. Zásadní jsou dva body:
- Maximální možná účtovatelná cena za insolvenční návrh, spojený s povolením oddlužení, je 4.000,-Kč bez DPH, pokud se podává návrh v rámci SJM, pak 6.000,-Kč bez DPH.
- Kromě dlužníka s ukončeným VŠ vzděláním právního či ekonomického směru může návrh podat akreditovaná osoba pod Ministerstvem spravedlnosti (ta to však musí dělat ZDARMA), notář, exekutor, insolvenční správce anebo advokát.
Co samotný návrh?
A jak se návrh podává, aby prošel? Aby byl skutečně kvalitní, tak na něm strávíte minimálně 3 hodiny. Moje osobní zkušenost (za život jsem jich udělal hodně desítek) je taková, že z pěti návrhů mi dva vrátí k doplnění, takže v průměru strávím na jednom případu minimálně tři hodiny, aby se to povedlo. A zde je ta zásadní věc.
Znáte notáře či advokáta, který je ochoten pracovat 3 hodiny za čtyři tisíce? Pominu exekutora – ten na dlužníka většinou poštve psa, když přijde požádat o insolvenční návrh.
Takže co se stalo? Počet insolvenčních návrhů meziročně klesl o desítky procent, protože je nikdo nechce dělat. A kdo je tedy dělá?
Obchází se zákon?
Několik málo advokátů. A většinou je dělají tímto modelem:
- zaměstnají v lepším případě koncipienta, povětšinou spíše děvče z ekonomky
- dlužník přijde s žádostí o sepsání insolvenčního návrhu
- advokát mu sdělí, že dle IZ je cena za sepsání 4.000,Kč bez DPH (popř. těch šest u SJM)
- dále mu je řečeno, že návrh je velmi složitý a aby tomu dlužník porozuměl, je potřeba, aby absolvoval konzultaci u společnosti „ABCDEF s.r.o.“, která stojí něco mezi 510t Kč …. a jsou tzv. na svých.
Samozřejmě – nechci nikomu křivdit – je jistě i celá řádka těm, kteří pomáhají klientům nezištně či za cenu, stanovenou zákonným tarifem. Věřím, že jich je většina, i když momentálně si na nikoho nemohu vzpomenout.
Jak to vidím do budoucna?
Já osobně již insolvenční návrhy sleduji jen zpovzdálí a bohužel musím všem žadatelům sdělit smutnou zprávu, že i když je umím docela dobře udělat J, tak mi to stávající legislativa neumožňuje. Nejsem totiž právník, notář ani insolvenční správce či exekutor.
Takže já i většina podobných kolegů vyhlížíme novelu IZ a věříme, že zdraví rozum zvítězí a vše se změní.
Ach jo …..
Perlička – za loňsko bylo v ČR zahájeno 612.000 nových exekucí. Celkem máme ke dnešku cca 865 tisíc exekučních dlužníků, z nichž přes 380 tisíc lidí má 4 a více exekucí a objektivně je většina není schopna splácet.
Počet insolvenčních návrhů vloni meziročně klesl o 21,6%, jak si velmi pochvalovalo Ministerstvo spravedlnosti, na celkem podaných 23.146 případů.
Nejsem žádný velký matematik – na gymplu jsem měl od prváku do čtvrťáku z matiky vždy velmi pěknou dostatečnou, ale i tak, když si dám poslední dva odstavce dohromady, tak mi vychází to, že při dobré vůli skoro 300 tisíc Čechů nebylo v roce 2017 schopno splácet své dluhy. Každopádně, návrh na insolvenci jich z nich nepodalo (či spíše nemělo šanci podat) ani 10%. Mě prostě tato rovnice prostě chvályhodně nevychází.
Novinky
23. 02. 2021
23. 02. 2021
16. 02. 2021