Upravit stránku

Je to velmi jednoduché – cestovní náhrady.

Co jsou cestovní náhrady?

Národem nazývané diety neznamenají jen proplácení stravy, ale i náhradu za použití osobního motorového vozidla a pohonné hmoty dle spotřeby podle OTP. Vše upravuje zákonná úprava cestovních náhradách, obsažená v zákoníku práce a každoroční vyhlášce cestovních náhrad, a je potřeba dodržet pár pravidel.

Jak se cestovní náhrada počítá

Dejme tomu, že jsem běžný občan. A spadla na mě exekuce za nesplácení půjčky od nebankovního subjektu. To zamrzí …. Pokud však pracuji u zaměstnavatele, se kterým je rozumná řeč, dohodneme se, že mi okamžitě sníží platební výměr na minimální mzdu a zbytek dostanu v cestovních náhradách. Jak se taková náhrada počítá?

Mám osobní auto se spotřebou 10l benzínu na 100 km. Vykáži dnes pracovní cestu z Pardubic do Prahy a zpět. Na cestě strávím 8 hodin, cesta tam je 130 km, celkem tedy ujedu 260 km.

Výpočet

Náhrada za opotřebení auta – 260 km krát 3,90 Kč/km dělá 1.014,-Kč.

Náhrada za spotřebované pohonné hmoty – auto bere 10 l benzínu / 100 km, mám novější typ, tak proč do něj nedávat Natural 98 – 32,50 Kč/l je dle letošního zákona o cestovních náhradách, při mé spotřebě to tedy za 260 km dělá 845,-Kč.

Stravné – cesta byla nad 5 hodin – mám nárok na 72,-Kč.

Celkem tedy mohu od zaměstnavatele dostat 1.931,-Kč za tento den. Nezdaněně, čistá ruka.

Jaké to má výhody

Pro zaměstnavatele – samozřejmě to nemůže být státní správa či ČEZ – který je rozumný, je to skvělé v tom, že z cestovních náhrad se nehradí za zaměstnance sociální ani zdravotní pojištění a celé je to nákladová položka.

Pro zaměstnance – cestovní náhrady nepodléhají exekuci dle zákona č. 120/2001 Sb., exekučního řádu. A to je podstatné.

Jaké to má nevýhody

Zaměstnanec musí platit silniční daň, buď za dny, kdy auto užívá, anebo za celý rok, dle doby trvání. Ale to je záležitost od 1.200,-Kč do 4.200,-Kč / rok, dle obsahu motoru auta. Čili drobnost.

 

Osobní auto nemusí být přímo ve vlastnictví zaměstnance, může jej mít i půjčené. A to, že cestu fakticky nevykoná, o tom se zde asi nebudeme bavit … Jen je samozřejmě nutné ošetřit pár drobností, aby to při případné kontrole ze strany finančního či exekutorského úřadu bylo věrohodné.

A co se týká vyplácení náhrad, tak doporučuji dohodu se zaměstnavatelem, kdy tyto dává hotově.

Kamarádům z exekutorských úřadů se tímto omlouvám a přeji pevné zdraví!

Toto a podobné perličky školím na svých školeních Exekuční specialista. Červencový termín je již beznadějně obsazený, ale na 15. srpna v Praze v tuto chvíli ještě pár volných míst zbývá - více informací na stránkách Realitního vzdělávacího institutu ZDE.

 

Osobní pozvánka na školení Exekuční specialista
Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti