Dnes zde máme situaci, kdy klient koupil nebytový prostor s nájemníkem, kdy tento uzavřel nájemní smlouvu před účinností NOZ v roce 2013. Jak mu nyní smlouvu vypovědět?
- Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Dnes zde máme situaci, kdy klient koupil nebytový prostor s nájemníkem, kdy tento uzavřel nájemní smlouvu před účinností NOZ v roce 2013. Jak mu nyní smlouvu vypovědět?
Přišel mi tento dotaz - Můj klient před měsícem koupil nebytový prostor i s nájemcem. Nyní by rád smlouvu vypověděl dle podmínek v nájemní smlouvě uzavřené s původním pronajímatelem uzavřené dne 1. 7. 2013 ve které si odsouhlasili jednoměsíční výpověď. Nájemce s výpovědí zřejmě souhlasí, nicméně odkazuje se na několik paragrafů, ze kterých uvádí, že výpovědní doba činní 6 měsíců. Jak v této záležitosti pokračovat?
Co se týká pronájmu nebytových prostor, tak i když byla smlouva zjevně uzavřena dle zákona č. 116/1990 Sb., o nájmu a podnájmu nebytových prostor, ve znění p.p. a je stále platná, tak se na výpověď, pokud bude odchylná, budou vztahovat podmínky NOZu, čili zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, ve znění p.p., a to s platností od 1.1.2014. Upravují to §2302-2315. Záleží na době smlouvy:
Pokud ve výpovědi nebude uveden důvod, pak je neplatná, a výpovědní doba je tříměsíční (§2310 odst. 2.). Důvody jsou dle zákona 2 – hrubé porušení anebo de facto zánik či změna předmětu nájmu (§2309)
Čili řešení:
§2312 je jednoznačný – nájem se vypovídá v šestiměsíční lhůtě. Jediná výjimka je, že má jedna strana vážný důvod, pak se lhůta stahuje na polovinu. Vážný důvod je např. nutnost přestavět objekt z hygienicky neodpovídajících důvodů z Vaší strany, popř. úmrtí druhého společníka ze strany nájemce.
Čili řešení:
Pokud by smlouva trvala už déle než 5 let, pak je výpovědní lhůta taxativně šestiměsíční, ale to se Vás netýká, Vy ji máte z roku 2013.
Výpovědní lhůta se počítá od začátku následujícího měsíci po měsíci, kdy bude výpověď doručena druhé straně.