- Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Občanský zákoník je v případě provize za zprostředkování velmi benevolentní. Dává smluvním stranám možnost, sjednat si, kdy vznikne zprostředkovateli nárok na provizi a to zejména v těchto případech:
a) obstaráním příležitosti pro zájemce, aby smlouvu uzavřel
b) uzavřením zprostředkovávané smlouvy
c) po uhrazení peněz ze zprostředkovávané smlouvy zájemci
V §2447 dává zákon zprostředkovateli možnost uplatnit již první případ – tedy nárok na provizi vzniká okamžikem, kdy zprostředkovatel dá zájemci příležitost k uzavření zprostředkovávané smlouvy. To, zda se smlouva uzavře, nakonec není důležité pro nárok na výplatu provize.
Třeba návrh nového realitního zákona, který zprostředkovatelskou smlouvu v této branži upraví tzv. lex specialis, čili nadřazeně k občanskému zákoníku, již počítá s tím, že bude muset být uzavřena minimálně smlouva o budoucí smlouvě, aby měl zprostředkovatel nárok na provizi.
Ve vyspělém světě je však v oblasti zprostředkování standardem, že zprostředkovatel má nárok na provizi až tehdy, když je obchod zcela dokončen. Tak snad se tam i my někdy dostaneme.
Toto téma do široka rozebírám na svých školeních Právo a nemovitosti. V srpnu budu připravovat termíny, tak pokud už přemýšlíte o tom, že byste se vzdělali, koukněte se na obsah školení ZDE
Novinky
09. 12. 2019
11. 11. 2019
10. 11. 2019