- Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Jako pronajímatel nemovitosti, či nájemce, který podnajímá nemovitost, můžete mít sebelépe sepsanou nájemní smlouvu, ale když se po jejím skončení obyvatel Vašeho objektu nechce vystěhovat, máte problém. Český právní řád Vám dává jedinou možnost.
Jak legálně vyklidit nemovitost od nelegálních obyvatel?
Žaloba na vyklizení nemovitosti k Okresnímu soudu – proti rozsudku se Vám povinný odvolá ke Krajskému soudu – jeho potvrzením se rozhodnutí Okresního soudu stane pravomocné – po uplynutí lhůty na vystěhování (obvykle 15 dnů od nabytí právní moci) je vykonatelné – a teprve tehdy jej můžete předat exekutorovi.
Ten se nechá pověřit Exekučním soudem k vyklizení, následně stanoví povinnému lhůtu na vyklizení, a když ji tento nesplní, teprve pak se přistupuje k vyklizení. Tento postup trvá tak rok a půl. Mezi tím Vám povinný samozřejmě nic nezaplatí. A až po vyklizení máte nárok na úhradu vzniklých nákladů a ještě můžete podat žalobu na vydání bezdůvodného obohacení (obvyklé nájemné). To nakonec stejně většinou nedostanete, protože na povinném si není co vzít. Jak z toho ven?
Jak to vyřešit?
Nejlepší způsob, jak pronajímat či podnajímat, je zajít s klientem k notáři a sepsat Nájemní smlouvu na dobu určitou s doložkou přímé vykonatelnosti (lze to sepsat i u exekutora, ale to není zcela populární). Jakmile se klient do daného termínu nevystěhuje, tak to předáte jakémukoli exekutorovi a on Vám jej do 3-5 měsíců z nemovitosti dostane.
Nic lepšího a legálnějšího u nás v současnosti není možné. Co z toho plyne? Že pronajímání či podnajímání je v našich končinách adrenalinový sport s nejistým výsledkem na konci.
Už se těším na dalším školení na to, až se k tomuto tématu dostaneme a zase se strhne bouřlivá diskuse. Pokud jste Právo a nemovitosti nestihli, máme do prázdnin ještě pár volných termínů. A po letním odpočinku samozřejmě pokračujeme. Máte-li zájem o má školení, informace najdete ZDENovinky
06. 10. 2022
06. 09. 2022
30. 08. 2022