Upravit stránku

Závěť je jednostranný právní úkon zůstavitele – čili toho, kdo plánuje zemřít – který písemnou formou rozhodne o tom, jak bude s jeho majetkem po smrti naloženo.

Závěť můžete sepsat jakkoli, pokud ji však nesepíšete vlastní rukou, či alespoň sami nepodepíšete, je třeba přítomnost dvou svědků, kteří na dokument připojí své podpisy.

 

Abyste měli jistotu, doporučuji sepsat závěť u notáře. A když už ji chcete napsat doma, tak ji poté odneste k notáři či na soud, aby byla zaevidována do Centrální evidenci závětí. Tam se totiž po Vaší smrti před zahájením dědického řízení bude notář zcela jistě koukat. A je tedy dobré, aby ji tam našel.

 

Nechat ji doma pod polštářem, to už se dnes moc nenosí…

 

Závěť je nadřazená zákonné posloupnosti při dědictví, kde rozlišujeme 6 skupin, ale musím upozornit na to, že pokud nesplníte zákonné podmínky pro vydědění, pak se vyděděnec bude pravděpodobně domáhat svého práva neopomenutelného dědice a jak probíráme vždy na školení Právo a nemovitosti, tato žaloba je většinou úspěšná a dosáhne tak alespoň poloviny svého zákonného podílu.

 

O tom, jak někoho vydědit si povíme příště.

 

A pozor – 13. září je mezinárodní den závětí, tak pokud jste to letos nestihli, příští rok si v tento den připijte!

 

Pokud Vás zajímá více podobných právních zajímavostí, zvu Vás na svá otevřená školení Právo a nemovitosti, kde pro letošní rok zbývá posledních pár volných míst v Praze a v Brně – více informací naleznete ZDE.

Nahoru