Upravit stránku
Byty proti loňsku v průměru stouply o 20%, což je neuvěřitelné číslo. Bohužel, adekvátně nestouply příjmy. Naopak, banky přitvrdili a 20% vlastních zdrojů je nyní standard. K tomu 4% na daň z nabytí nemovitých věcí a koupě bytu je luxus pro bohaté.

40% příjmu rodiny padne na hypotéku

Ano, opravdu je tomu tak. K tomu další náklady na případnou rekonstrukci, poplatky do SVJ, za elektřinu či plyn a domácnost tak polovinu svých příjmů vydá na to, aby mohla bydlet. Velmi rychle jsme tak dotáhli Německo.

Index dostupnosti bydlení dle ČNB

ČNB přitvrzuje

Ze zveřejněného indexu bydlení ČNB je jasné, že situace se stává neúnosnou. Vloni, touto dobou, činili náklady na hypotéku 33% výdajů domácností. ČNB se proto snaží omezit hypotéky tak, aby se zabránilo krizi nemovitostního trhu, která by mohla být mnohem horší než v roce 2008, ale ptám se – není už trochu pozdě?

Dokud nepřijde závažný impuls ze zahraničí, měla by u nás být situace stabilní, ovšem, pokud se podívám do vyspělého světa, tam je situace podobná a tak se dá říct, že už je jen otázkou času, kdy se něco nepříjemného přihodí a trh zaplaví tisíce nesplacených bytů, kterých se budou banky zbavovat v nedobrovolných či exekučních dražbách. A to teprve přijde zlatý čas pro spekulanty.

Nahoru