Upravit stránku

Vyhlídl jsem si hezký prostorný byt 1+kk o velikosti 16 m2 v původním stavu v panelové zástavbě v Chánově a rozhodl jsem se, že si jej koupím, protože už mě nebaví provokovat lidi bazénem, vinotékou, vodopády, zimními zahradami či party místností jako dosud. Přestěhuji se. Ale koukám, byt patří panu Čulibrkovi a na LV je napsáno, že na něj byla uvalena insolvence. Co teď?

1. Čulibrk pro mě již není partnerem, to je pouze držitel klíčů od mého vysněného bytu. Mým obchodním partnerem je insolvenční správce (dále jen „IS“) pana Čulibrka.
2. Dohodnu se s IS na koupi nemovitosti za přijatelnou cenu 55.000,-Kč.
3. IS mi pošle návrh kupní smlouvy. Já jej odsouhlasím a posílám peníze na účet IS.
4. IS mi pošle podepsanou KS, návrh na vklad a souhlas zajištěného věřitele (je-li na LV) se zpeněžením nemovitosti. Přidám svůj ověřený podpis, kolek za 1.000,-Kč a dávám na KN. Katastr byt přepíše na mě a vymaže všechna omezení (nařízení exekuce, pověření k provedení exekuce či exekuční příkazy) s výjimkou zástavních práv (smluvních, soudcovských či exekutorských). Ty tam i po přepisu na mě zůstávají (viz. bod 5.). V tomto okamžiku taky zpravidla byt přebírám, tedy pokud se Čulibrk chce vystěhovat. Pokud ne, tak žaloba na vyklizení atd., ale o tom někdy příště …..
5. IS mi následně pošle potvrzení o zaplacení kupní ceny a tzv. oznámení o zániku zástav a všech dalších omezení. Udělám si návrh na vklad, dám kolek 1.000,-Kč a posílám na katastr. Na základě tohoto mi katastr vymaže zástavy a já mám čistý byt.

Jak to dlouho trvá? Bod 4. a 5. lze učinit v jeden den (jen musí být 2 návrhy a 2 kolky, jsou to samostatná řízení), ale je tam nebezpečí. Stačí, aby se kdokoli z věřitelů odvolal proti vkladu kupní smlouvy, a mě spadne následné řízení o výmazu zástavy. Proto v praxi, pokud to nemám provolané a ověřené, nejprve zavkladuji kupní smlouvy a až když je nemovitost moje, tak podávám návrh na výmaz zástav (pokud tam jsou, ale ty tam jsou v 99,9% případů obchodů s IS). Když tedy dnes zahájím proces koupě mého vysněného bytu v Chánově, čisté LV s mým jménem budu mít cca za 2 měsíce.

Jelikož je konec týdne, tak přeji všem pohodičku. Jdu dát obídek do zimní zahrady a pak plánuji celé odpoledne ležet s dobrou knihou, Aperolem a moji drahou ženou a našim mrňousem u bazénu (tedy s občasným přechodem do vířivky). Musím si to tady ještě užít, než budeme v Chánově.

Nahoru