Upravit stránku

Rád bych se s Vámi podělil o zkušenost z jednoho našeho výkupu.

 

Nedávno jsme se dostali k možnosti koupit nemovitost v Malém Hradisku. Dvě spolumajitelky, jedna na první pohled zadlužená. Provedli jsme její lustraci, zjistili dluhy a šli do obchodu. Dluhy, které byly potřeba, jsme uhradili a s ostatními čekali, co se stane a zda si toho exekutoři či věřitelé všimnou, že se dům převádí.

Když bylo čisté LV, podali jsme na katastr naše kupní smlouvy. Někdo by řekl – dobrá víra ve veřejný seznam – LV je čisté, nic se nám nemůže stát.

Chyba lávky – v průběhu dvacetidenní lhůty přistály na LV další 3 exekuce, z toho dvě dokonce na původně nezadluženou spolumajitelku. Katastr převedl vlastnické právo na nás a společně s tím na nemovitost zapsal i tyto tři exekuce na bývalé majitelky.

 

A myslíte si, že máte šanci se bránit a exekuce se stáhnou? Ani náhodou. Dovolím si citovat odpověď pana exekutora JUDr. Igora Ivanka, když jsem ho cvičně vyzval k tomu, ať to stáhne, že jsme nemovitost kupovali v dobré víře jako čistou: „V této souvislosti soudní exekutor dále uvádí, že skutečnost, zda-li je proti určité osobě vedena exekuce, lze zjistit náhledem do Centrální evidence exekucí.“

 

Jinými slovy - Centrální evidence exekucí je veřejný seznam a je blbost kupujícího, že se do ní nekouká. Musí buď exekuci za předchozího majitele doplatit anebo o nemovitost přijde v dražbě. Bohužel toto tvrzení má oporu i v občanském zákoníku.

 

A poučení pro všechny – doba je opravdu prazvláštní a možná není na škodu prolustrovat si cvičně každého prodávajícího, obzvlášť když víme, že v současnosti má alespoň jednu exekuci skoro osmsettisíc našich spoluobčanů.

 

A jeden finální dodatek – napsal mi soukromou zprávu nejmenovaný exekutor: „Ani výpis z Centrální evidence exekucí nepomůže vždycky, protože tam se zapisují pouze pravomocné exekuce. Avšak generální inhibitorium, čili zákaz nakládání s majetkem, platí od pověření exekutora exekučním soudem.“. A jak to přeložit lidsky?

 

Věřitel podal na dlužníka návrh na zahájení exekuce. Přes exekutora to putuje na Exekuční soud (sídlí na místním Okresním soudu). Ten do patnácti dnů pověří exekutora provedením exekuce a toto mu odešle. Pouze jemu. Dlužníkovi se to nedoručuje, oznámení o exekuci mu posílá exekutor a to nejpozději s prvním exekučním příkazem. V praxi tedy dlužník vůbec neví, že už byl exekutor pověřen provedením exekuce. Podepíše kupní smlouvu, ideálně dělá obchod bez RK a s kupujícím se dohodnout, že nemovitost předá hned po podání kupních smluv na katastr, kupující samozřejmě za to ihned pošle dlužníkovi celou kupní cenu a světe div se. Za pár dní tam přistane exekuční příkaz a bude platný ….

 

Tím se vracíme před 1.1.2014, kdy dobrá víra ve veřejný seznam byla stejně jako nyní k ničemu. A holt si zase všichni budeme věřit, říkat si teto a strejdo a mít se rádi.

 

Přeji příjemný předvánoční čas.

Peníze ihned za Vaši nemovitost - vyřešíme i dluhy, exekuce či insolvenci - bližší informace máte ZDE
Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti