Upravit stránku

Odborná způsobilost

Toto už je v zákoně od počátku, zůstane to pravděpodobně i v ostré verzi a teď nám legislativci přitvrdili. Prioritně, abyste mohli dělat makléře i nadále, je třeba vysokoškolské vzdělání či maturita a 3 roky praxe, popř. učňovský obor a pět let praxe. Kdo nesplní podmínky, čekají ho zkoušky.

Osvědčení bude vydávat Ministerstvo pro místní rozvoj, které i povede veřejný seznam realitních makléřů.


Pojištění realitního zprostředkovatele

Ano, bude povinné a zákon říká, že „Pojištění musí být ujednáno s limitem pojistného plnění nejméně ve výši 3 000 000 Kč na každou pojistnou událost, v případě souběhu více pojistných událostí v jednom roce nejméně ve výši 6 000 000 Kč.“

Očekávám, že tato sranda bude stát kolem 5 – 10 tisíc Kč za rok. Ale třeba mě nějaká pojišťovna překvapí lidským přístupem. Ale spíše ne ….

 

Zprostředkovatelská smlouva

Makléř bude povinen při podpisu zprostředkovatelské smlouvy předat klientovi LV nemovitosti či výpis LV družstva svědčící o tom, že s bytem může disponovat. Trochu úsměvné, že? Při nepředání může klient do 14 dnů od smlouvy odstoupit. Výpis nesmí být starší 3 dnů a lze jej naštěstí pořídit i dálkově.

Nebude možnost rezervovat formou směnky, to je vcelku rozumné, ale zajímavá věta je tato:
„Ve smlouvě o realitním zprostředkování nelze uložit zájemci povinnost uzavřít realitní

smlouvu nebo smlouvu o uzavření budoucí realitní smlouvy.“

U smlouvy na dobu neurčitou stanovuje zákon výpovědní lhůtu 1 měsíc. Lhůtu nelze navýšit.

Provize

Zákon de facto zakazuje vázat provizi na příležitost. Nárok na provizi vznikne splněním účelu zprostředkovatelské smlouvy. Tomu tleskám.


Úschova kupní ceny

Toto je opět průšvih. Zákon říká, že „Realitní zprostředkovatel není oprávněn nabízet nebo doporučovat zajištění plnění z realitní smlouvy v rámci zprostředkovávané záležitosti jinak než prostřednictvím banky, zahraniční banky, notáře nebo advokáta.“ Jak toto bude fungovat v praxi?


Přestupky

Sankce jsou nemalé, lze jít až na 1 milion korun.

 

Splnění zákonných podmínek

Všichni makléři budou muset zákonné podmínky splnit do 12 měsíců od účinnosti zákona. A s účinností se opět počítá k 1.1.2018.

 

Na závěr – opět se pohoršuji nad tím, že trh s obratem 350 miliard Kč za rok má regulovat směšných 32 paragrafů.

Další novinky ohledně realitního zákona, které mám z první ruky, budu probírat na svých podzimních školeních Insolvence a daně a ?Realitní zákon?. Více informací ZDE. A pokud si chcete předem registrovat místa, napište mi na MŮJ SOUKROMÝ EMAIL.

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti