Upravit stránku

Není. Pokud máte příjmy více než 30.000,-Kč za rok, jste povinni je přiznat v rámci ročního daňového přiznání jako tzv. ostatní příjmy dle §10.

A pozor – finanční správa začíná ve spolupráci s Česká pošta s.p. sledovat dobírky, kterou si lidé platí mezi sebou. A pokud jim v systému vykoukne někdo, komu chodí hodně poukázek, kouknou se cifršpioni do systému, aby zjistili, co dotyčný přiznává.

A pokud nepřiznává, je průšvih. Kontrola může přijít až na 3 roky zpátky, tak pozor na to! Mám ve svém  okolí kamaráda, který prodává náhradní díly k automobilům. V roce 2014 jich prodal na dobírku asi za 140 tisíc korun. A v polovině roku 2016 se mu ozvala kontrola na daň z příjmů na rok 2014 a hádejte, po čem úředníci šli? Naštěstí on to zná a v účetnictví to měl.

A co tedy doporučuji dělat? Určitě si veďte pečlivou evidenci, za kolik jste již prodali. Pochopitelně, nejde o objem prodaných věcí, ale o zisk - to je Váš příjem (§10 zákona o daních z příjmů - daníte rozdíl mezi příjmy a výdaji - čili, koupil jsem triko za 200,-Kč, prodávám za 500,-Kč, základ pro daň z příjmů bude 300,-Kč) . Samozřejmě, pokud jste schopni nákupní cenu řádně doložit (faktury, paragony apod.). Pokud ne, daníte celou tržbu. Základem daně je tedy jen rozdíl, čili Váš čistý příjem. A ten si hlídejte. Když se budete blížit k částce 30t Kč za rok, tak se kouknětě kolem sebe. Máte sourozence, rodiče, babičku či dědu, kteří mají jen příjem ze zaměstnání či důchodu, ale nic dalšího. Tak to prostě piště na ně. A zase si hlídejte hranici zisku 30t Kč. A ještě jednu věc si hlídejte - aby Vám ty peníze ten příbuzný nevzal a nepropil, to se taky občas stává.

Nahoru