Upravit stránku
Poradil jsem toto – každopádně, pokud někoho napadá ještě nějaké další řešení, tak budu rád za něj.


Odpověď:

Krásný den,

že Vy jste neposlouchal na mém školení práva? J  Dávám tam na toto krásný příklad – jak prohlásit člověka za mrtvého.

Samozřejmě řešit je to nejlepší mimosoudně. Co bych udělal:

  1. zajít na matriku do Ml. Bol., zda tam nemají úmrtní list (to jste asi udělal);
  2. já to na jedné vesnici řešil tak, že jsem poslal makléře zeptat se do hospody a měli jsme štěstí, protože nám řekli, že honil matku se sekerou po návsi a tak ho vzali do blázince a tam asi umřel … dříve byl ve Východních Čechách jediný a to v Havl. Brodě, tak nám to dobře dopadlo;
  3. kouknul bych se na spádovost nemocnic v okolí Dolního Bousova – pokud tam umřel, na obecní matrice bude záznam;
  4. je to MUDr., tak by mohl být členem České lékařské komory – zavolal bych tam a zkusil se zeptat, zda jeho členství neskončilo smrtí a pokud ano, třeba mají něco v záznamech, mohou mít v archívu parte;
  5. zajít do místního krematoria (MB), aby se podívali do evidence žehů, zda tam náhodou nějaký záznam nebude;
  6. zajít na farnosti do okolí, zda tam neevidují jeho pohřeb;
  7. a pokud se dostanete až sem, pak se bohužel musíte obrátit na soud s návrhem na prohlášení dané osoby za mrtvého (tedy nemůžete se obrátit Vy, musí to být osoba, v jejímž je to zájmu popř. obec či stát). No a postup není nic moc:

Vychází se z Hlavy I.,  Oddílu 4 NOZ, ohledně tzv. domněnky smrti. V tomto případě bychom na to nasadili §73 s použitím §66. Dle §66 musíme nejprve nechat danou osobu prohlásit za nezvěstnou. Soud to udělá na základě prohlášení. To bude rychlé.

Pak tu ale máme onen slavný §73 a dle něj lze člověka za mrtvého prohlásit nejdříve po uplynutí pěti let, počítaných od konce roku, kdy byl prohlášený nezvěstným. Což nejsou úplně sladké vyhlídky, což? No, tak abych Vás úplně nestrašil – máme tu ještě §72 a dle něj lze nezvěstného prohlásit za mrtvého, pokud je jeho smrt nepochybná. V tom případě na návrh soud určí den, který nezvěstný zřejmě nepřežil a tento den je dnem smrti nezvěstného.
Zapsané věcné břemeno na LV předmětné nemovitosti
Nahoru