Upravit stránku

ČNB již v červnu letošního roku avizovala zpřísnění podmínek pro získání hypotečního úvěru, která začala platit právě od října.

 

Jaká jsou aktuální pravidla hry?

Měsíční splátka (všech dlužníkových dluhů) nesmí přesáhnout 45 % měsíčního čistého příjmu,

celková výše dluhu musí být do devítinásobku čistého ročního příjmu,

hypotéky s LTV (výše úvěru k hodnotě zastavené nemovitosti) nad 80 % budou jen velmi ojedinělé (max. 15% z celkového portfolia banky).

 

Proč se to děje?

Smyslem omezení ze strany ČNB je snaha zpomalit trh s nemovitostmi, protože to, jak v posledních letech ceny stoupaly je nevídané. Nikdo v Evropě neroste rychleji.

A protože se dá očekávat, že růst ekonomiky nebude nekonečný, snaží se centrální bankéři připravit lidi na to, že je pro ně lepší pořídit si nájemní byt než se v budoucnu trápit s nesplácenou hypotékou.

 

Pár příkladů z praxe

Kolegové ze serveru Reality.IDNES.cz nedávno zveřejnili dva modely, tak s jejich dovolením tyto zde uvádím:

Příklad 1: Rodina s čistým měsíční příjem 55 000 Kč. Dle nových pravidel dosáhne na nemovitost v maximální výši 7 425 000 Kč při splátce necelých 23 500 Kč měsíčně. Uspořit na nemovitost bude muset minimálně 1 485 000 Kč.

Příklad 2: Žadatel s čistým příjmem v celorepublikovém průměru okolo 31 tis. Kč (tj. cca 23 000 Kč čistého) si bude moci půjčit na nemovitost v ceně přibližně 3 100 000 Kč, jeho splátka bude maximálně 10 200 Kč a z vlastních úspor bude muset vynaložit necelých 630 tis. Kč.

 

Na uvedených stránkách můžete najít i úvěrovou kalkulačku, kde si sami spočítáte, na co stačíte.

Nahoru