Upravit stránku

Pan ministr Pelikán se v rámci předvolebního boje rozhodl ucházet o hlasy statisíců lidí v dluhové pasti, kteří nejsou schopni splnit současné podmínky oddlužení. To znamená, že za určitých podmínek, které splníte, musíte žít 5 let ze životního minima a 2/3 nezajištěných dluhů Vám jsou odpuštěny.

Novela zákona však jde dál.  Doba bankrotu bude nově 3, 5 a 7 let, ale nebude limit pro částku, kterou musí dlužník splatit.

V současnosti je to tak, že dlužníci, kteří jsou v úpadku, ale nejsou schopni za 5 let splatit alespoň 1/3 dluhů, spadnou do konkurzu. Tam jim je prodán veškerý majetek, zpeněženy pohledávky (účet, mzdy, spoření atd.), z prodeje se poplatí dluhy a zbytek (neuhrazené dluhy) jim zůstane dál do života. Hlavním smyslem je, že v zákonné lhůtě dvou měsíců od rozhodnutí soudu o úpadku se nepřihlásí všichni věřitelé, tím jejich dluh zanikne a dlužníkovi se trochu uleví.

Pokud však projde navrhovaná novela insolvenčního zákona, bude to pro věřitele peklo. Já osobně se insolvencemi zaobírám mnoho let. A to z obou stran. V rámci projektu realitnimaturita.cz pomáháme klientům s řešením insolvence formou oddlužení. A co jim asi budeme říkat, když se zeptají na připravovanou novelu zákona? Je to drsné, ale někdo jim to říct musí:

„Doporučuji s insolvencí počkat. Pokud bude zákon schválen, tak ji vyřešíme příští rok. A před tím, než ji budeme realizovat, tak by bylo dobré (ALE MY TOTO NERADÍME …) věnovat týden či dva tomu, že oběhnete všechny banky či jiné poskytovatele rychlé hotovosti a naberete si spotřebitelské úvěry, kreditky atd. Samozřejmě formálně to bude proto, že jste tak chtěli splácet dluhy, protože zákon říká, že nesmíte sledovat nepoctivý záměr, ale víme, jak to dopadne …J  Následně Vás provedeme insolvencí a když vydržíte 7 let žít ze životního minima, nemusíte díky absurdnosti zákona vrátit nic a dluhy zaniknou“.  Dobré, že? 

Na to mi nezbyde nic jiného, než vzpomenout Kelišku s trilogie Slunce, seno .. – „to je hnus velebnosti, jdu blejt“.

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti