Upravit stránku
Sama primátorka Adriana Krnáčová nedávno prohlásila: "Praha na rozdíl od většiny velkých měst nyní zažívá vlnu poklesu výstavby, kvůli čemuž rostou ceny bydlení. Naším úkolem je hledat cesty, jak nepříznivou tendenci obrátit."

Otázkou je jak. Doba vyřízení stavebního povolení v Praze je minimálně 2x tak dlouhá než v ostatních městech, což mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. Navíc, dle odhadů sociologů se má do roku 2030 počet obyvatel Prahy rozrůst o dalších 160 tisíc nových občanů.

Průměrná cena nového bytu v současnosti je 72.000,-Kč za m2, což je už i pro obyvatele střední třídy extrém. Koupit si novou 3+1 o velikosti 62 m2 znamená zaplatit 4,464.000,-Kč, což při dnešních podmínkách bank znamená dát v hotovosti alespoň 700.000,-Kč a pak měsíčně splácet 20.482,-Kč, alespoň dle Hypoteční banky:
Zdroj:  Hypoteční banka a.s.

A za tři měsíce je ještě potřeba poslat státu na dani z nabytí nemovité věci výpalné ve výši 178 tisíc Kč.

K tomu je třeba připočítat měsíční poplatek do SVJ, vodu a elektřinu, při dobré konstelaci hvězd tak 4.000,-Kč za měsíc. Internet, televize, roční daň z nemovitosti, průměrně tak cca 1.000,-Kč za měsíc.   

A pokud bydlíte někde na kraji Prahy, tak buď dvě auta anebo náklady na měsíční dopravu, každopádně kalkulace 2 tisíce měsíčně je málo.

Na serverech klesá i nabídka second-hand bytů. A ty, které se nabízí, jsou za extrémně vysoké ceny.

Jaké má tato situace řešení? Určitě větší zapojení města – rychlejší schvalování stavebních povolení a změna územního plánu, která povolí novou výstavbu. Ovšem s rostoucími sazbami hypoték by největším přínosem byla celorepubliková krize realitního trhu s korekcí cen minimálně o 25%.

Nahoru