Upravit stránku

Pokud se prezidentovi podaří připojit podpis k zákonu, lze očekávat účinnost k 1.4.2019. Samozřejmě stávající oddlužení pojede nadále dle zákona, platného v době podání návrhu. A co hlavního se mění?

 

Hranice 30% ke splacení zůstává

 

Dlužník už ze startu nemusí upravovat (čti falšovat) příjmy tak, aby to vypadalo, že má na to, aby splatil za 5 let 30% svých nezajištěných závazků. Vše se bude hodnotit zpětně po pěti letech a hlavní slovo bude mít soudce. Posoudí, zda se dlužník opravdu snažil.

 

Osobně tímto nejsem úplně nadšen, protože nikdo neví, do čeho jde. Seriózní dlužník bude 5 let splácet, na minimální odměně pošle insolvenčnímu správci přes 65 tisíc Kč a soudce, který se večer pohádal doma se ženou kvůli připálené večeři mu oddlužení zamítne. To není moc spravedlivé.

 

Zákon sice počítá s probačním dohledem insolvenčního správce (dále jen IS), ale kdo problematiku zná, ví jak to chodí. IS vidí dlužníka jednou na začátku a pak za 5 let při oddlužení, jinak vše běží korespondenčně.

 

Sedmileté oddlužení nebude

 

Pomníček exministra Pelikána se naštěstí nekoná a dluhová amnestie pro dlužníky neprošla.

 

Jaké jsou minimální měsíční splátky

 

Oddlužující se dlužník musí platit měsíčně minimálně toto:

 

1.100,-Kč (cca) odměna IS

1.100,-Kč (= stejná částka jako odměna IS) minimální splátka věřitelům.

 

Dále musí dlužník vyvinou maximální možnou snahu k úhradě alespoň 30% nezajištěných pohledávek.

 

Strop pro dluhy nebude

 

Zákonem nakonec neprošel strop dluhů, bude tedy záležet na kvalitě podaného insolvenčního návrhu.

 

Co důchodci?

 

Starobní a invalidní důchodci se budou oddlužovat 3 roky a to dle svých možností, čili bez podmínky úhrady 30% nezajištěných pohledávek. To je docela ostré, což? To zase přibude lumpů.

 

Změní se složitost návrhu?

 

Prý ano. V současnosti to skoro nikdo za zákonem stanovenou odměnu 4.000,-Kč bez DPH (6.000,-Kč u SJM) nechce dělat. Vloni byl meziroční pokles insolvenčních návrhů o více než 50%. Dle poslanců tedy bude podání návrhu jednodušší a pro ty, kteří to mohou podávat (akreditovaná osoba, advokát, notář, IS a exekutor) to tak bude zajímavější. Prý.

 

 

 

Osobně tuto novelu nepovažuji za nic revolučního, spíše je to jen doplnění hrůzného paskvilu z 1.7.2017, kdy nesmyslná novela celé insolvenční řízení u nás zablokovala. A jsem si jistý, že ani teď se nic nezmění a vše pojede bohužel ve starých rezatých kolejích.

Peníze ihned za Vaši nemovitost? Ano, u nás je to možné - Českomoravský realitní fond a.s. neslibuje, ale plní. Více informací ZDE
Nahoru