Upravit stránku

V zákoně č. 406/2000 Sb. je již několik let v §7a ustanovení ve druhém odstavci, které říká, že vlastník nebo SVJ jsou povinni předložit PENB při pronájmu ucelené části budovy. A ucelenou částí je třeba byt či nebytový prostor.

Bohužel, ten paragraf myslí na více věcí a tak v písmenu d) říká, že vlastník budovy nebo SVJ jsou povinni při pronájmu zajistit uvedení energetické náročnosti již při inzerování pronájmu.

Samozřejmě, pokud to považujete za nesmysl, budete uvádět „G“ (nevyhovující). A stále platí, že se to dá nahradit vyúčtování všech energií k jednotce od dodavatelů za poslední 3 roky. Pronájem budov či částí, postavených před 1.1.1949 je taky osvobozen od PENB.

Pokud toto neuvede realitní kancelář ve své veřejné nabídce, pak může dojít ke sporu se Státní energetickou inspekcí. Pokuta za neuvedení je až 200.000,-Kč

Poznámka pod čarou - zákon zapomněl na pojem podnájem, ale nebyl bych přílišný optimista a u podnájmu bych hodnotu raději uváděl taky (např. podnájem družstevních bytů).

Nahoru