Upravit stránku

Nejeden tuzemský poplatník bohužel v posledních letech zjistil, že neznalost zákona neomlouvá. A bylo to velmi drahé. Proč? Protože i když prodáváte pozemek a jste třeba zvěrolékař, může se na Vás vztahovat povinnost zaplatit státu DPH.

 

Varianta č. 1.

 

Zdědil jsem pozemek, na kterém se dá stavět a prodám jej, tak jak je.

 

Dle GFŘ se jedná o pouhý výkon vlastnického práva a příležitostné dodán pozemku, což nelze považovat za ekonomickou činnost ve smyslu zákona DPH.

 

Varianta č. 2.

 

Zdědil jsem pozemek, rozdělil jej na parcely, přivedl elektřinu a vodu, udělal příjezdovou cestu a jednotlivé pozemky prodal.

 

Zde se jedná o soustavnou činnost, prováděnou za účelem dosažení, zajištění a udržení příjmů a v takovém případě si musím při prodeji hlídat částku 1 milion Kč za 12 po sobě jdoucích měsíců. Jakmile to přesáhnu, mám povinnost se registrovat jako plátce DPH, i když nejsem podnikatel, který by měl IČO.

 

Přikládám Informaci GFŘ k uplatňování zákona o DPH u nemovitých věcí po 1. 1. 2016 č. j. 6717/15/7000-20116-101206 ve znění dodatku č. 1 č. j. 162134/15/7100-20116-050485 vydaná dne 21. 12. 2015.

Stanovisko GFŘ pdf222.10 KB

Odpověď naleznete u čl. 16.

Chcete prodat Vaší nemovitost a potřebujete rychlé peníze? Kontaktujte skutečné profesionály - veškeré informace najdete ZDE
Nahoru