Upravit stránku

Členství v družstvu řeší zákon o obchodních korporacích (dále jen ZOK) a ten je velmi nekompromisní. Nejvýznamnější ustanovení si dovoluji uvést zde:

  1. § 599 ZOK převést družstevní podíl lze pouze na osobu, která se dle zákona nebo stanov může stát členem družstva (pokud tedy nemají výslovně omezeno ve stanovách např. občanství České republiky, lze práva a povinnosti převést na kohokoli. Navíc, podobné omezení z hlediska národnosti, rasy či náboženství jsou jednoznačně diskriminační a myslím, že to brzy zakáže nějaký judikát vyšší soudní instance).
  2. Dle § 601 odst. 1 ZOK převodce družstevního podílu ručí za dluhy, které jsou s družstevním podílem spojeny. To je jasné a rozumné.
  3. A TEĎ TO HLAVNÍ - § 601 odst. 2 ZOK říká, že právní účinky převodu družstevního podílu nastávají vůči družstvu dnem doručení účinné smlouvy o převodu družstevního podílu družstvu, ledaže smlouva určí účinky pozdější. Tytéž účinky má i doručení prohlášení převodce a nabyvatele o uzavření takové smlouvy. To tedy znamená, že nějaké představenstvo, členská schůze či jiná osoba z družstva do toho nemá co mluvit, natož aby něco schvaloval či se k něčemu vyjadřoval! Toto určoval starý obchodní zákoník z roku 1991, který skončil 31.12.2013. Bohužel, hodně družstev stále žije v tomto roce.
  4. Předseda vyhrožoval, že nám nedá nájemní smlouvu - dle ust. § 736 odst. 2 ZOK převodem družstevního podílu, s nímž byl spojen nájem družstevního bytu, dochází k převodu nájmu družstevního bytu, a to včetně všech práv a povinností s tím spojených a včetně všech dluhů převodce vůči bytovému družstvu a všech dluhů bytového družstva vůči převodci, které souvisejí s užíváním družstevního bytu převodcem.

Ten poslední bod vyvrátil dříve rozšířený a podle mě nesprávný názor Nejvyššího soudu o tom, že nájemní smlouva na byt není provázána s konkrétními právy a povinnosti k bytovému družstvu.

Předseda družstva nakonec uznal pochybení a my máme krásný byt na výkup, který již makléř, co jej zprostředkoval, prodává s velmi zajímavým profitem pro sebe. Pokud i Vy chcete pomoci s výhodným financováním jakýchkoli výkupů, neváhejte mi napsat na jonas@cmrf.cz.

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti