Upravit stránku

Vše by bylo v pořádku, kdyby na domě nevázla hypotéka ve výši 3,5 mil. Kč, která by se měla z kupní ceny ve výši 4,5 mil. Kč uhradit. A to samozřejmě před převodem vlastnického práva, protože je zapsána se zákazem zcizení.

Na dotaz, zda bych to takto zobchodoval musím napřímo odpovědět – určitě ne. Problém je ve skutkové podstatě trestného činu – vazebně stíhaný majitel je podezřelý z drogového deliktu. V tom případě, i když dům nabyl před necelými třemi lety, částečně za platbu hotově a zbytek na hypotéku, údajně před tím, než začal trestnou činnost páchat, hrozí neustále tzv. předběžné opatření ze strany státního zástupce, který majetek zablokuje, aby si stát zajistil do budoucna možnost zajištění výnosů z trestné činnosti prodejem domu. Určitě by nepomohl argument, že nyní splácí jen hypotéku, protože stát bude samozřejmě předpokládat, že hypotéka se splácela z výnosů z trestné činnosti.

 

Za mě má tedy situace 2 řešení:

 

  1. Koupit se souhlasem státního zástupce – to ovšem vidím jako velmi nereálné, že by v této fázi vyšetřování dal souhlas s prodejem majetku.
  2. Postoupit hypotéku a následně koupit dům, tedy včetně hypotéky. Ale zde je samozřejmě nebezpečí, že ve chvíli převodu bude tento zablokován předběžným opatřením.

 

Takže i když kolegyně říkala, že dům je krásný, vidím to tak, že je u nás mnohem více krásnějších nemovitostí.

 

A malá poznámka na závěr, jak fungují obchody s osobami stíhanými vazebně, či ve výkonu trestu. Velmi jednoduše. Většina jejich advokátů má ověřovací knihu, takže při návštěvě ověří podpis prodávajícího na kupní smlouvě. A pokud by knihu neměl, stačí se domluvit s prodávajícím, aby si na příští návštěvu nechal zapsat Vámi zajištěného advokáta či notáře.  A v tomto případě je třeba pamatovat na dva rozdíly.

 

Vazba

Trvá maximálně dva roky a obviněný má právo na jednu návštěvu za 2 týdny, a to maximálně v počtu čtyř návštěvníků.

 

Výkon trestu

Zde mají odsouzení právo na návštěvu ve výši 3 hodin během jednoho měsíce, opět omezeno na 4 osoby. Ovšem záleží na řediteli věznice, zda dovolí čas rozdělit či nikoli. Čili toto je potřeba konzultovat dopředu.

 
Nahoru