Upravit stránku

Je potřeba přiznat daň z příjmů příjmů při prodeji družstevního bytu anebo na to cifršpióni nepřijdou?

ANO, je to potřeba. V poslední době se mě na to často ptáte. Klienti si mezi sebou podepsali papír, že jsou finančně vyrovnáni, žádná částka tam nebyla, tak o co prý jde?

Práva a povinnosti k bytovému družstvu jsou dle NOZ věcí. Z hlediska daně z příjmů se na ně vztahuje osvobození pouze v jednom případě – pokud je majitel držel déle než 5 let (§4 odst. 1. písm. r)). Nic jiného se na osvobození prodeje nevztahuje. Nedávno jsem psal jediný způsob, jak to obejít a to je využití §10 odst. 5. – darování osobě blízké, následný prodej a vstupem je cena, stanovená dle posudku.

Každopádně hlavní dotazy – jak finančák přijde na to, že jsem prodal družstevní byt, když se to nikde neeviduje? FÚ chodí na kontroly, dle daňového řádu mohou 3 roky zpětně, byla-li ztráta, tak déle. A co udělají? Jdou např. na bytové družstvo a řeknou – vyjeďte nám všechny osoby, které v roce 2013 prodali své podíly a zároveň vyjeďte, jak dlouho byli členy. To pak hodí na úřadu do systému, a co se nestane? Vyjede jim, že to 30 lidí nepřiznalo, ač práva nedrželi déle než 5 let. Vyzvou je na kontrolu a zeptají se jich – pročpak jste to nepřiznali? Nešťastníci řeknou – koupil jsem to za 100t, prodal za 100t (s nabyvatelem má podepsaný papír bez ceny….), tak jsem neměl co danit. A co udělá úředník?? Udělá křížové šetření a vyzve nabyvatele. A vážně věříte, že člověk, kterého jste viděli 2x v životě bude na té dřevěné židličce před úředníky vehementně tvrdit, že to od Vás opravdu koupil za 100t, ačkoli Vám z účtu poslal milion? Proč by se ohrožoval, když mu za to, že řekne pravdu, nic nehrozí ….

Kdybych tyto skutečnosti neměl ověřené svoji praxí, tak věřte, že to sem nedávám.

Nahoru