Upravit stránku

Nedávno jsem pomáhal kamarádovi připravit zděděný dům na prodej. Bohužel na listu vlastnictví (LV) bylo věcné břemeno trvalého užívání pro pána rok narození 1902. Člověk by řekl, že asi zdánlivě mrtvý. Katastr však toto věcné břemeno nevymaže bez originálu (či ověřené kopie) úmrtního listu. A v tom bylo jádro pudla – onen člověk byl nějaký výminkář, který jeho prapředkům nemovitost přenechal a oni ho tam za to měli nechat dožít.

NOZ sice umožňuje nechat takovéhoto člověka prohlásit soudem za mrtvého, ale bohužel až po uplynutí lhůty pěti let od konce roku, kdy jej soud prohlásil za nezvěstného !!! (§73). A to je průšvih….(myslím, že jedna dědictvíchtivá manželka exmajitele nějaké soutěže „Miss nevím čeho“ a hlavně zajímavých realit by mohla vyprávět ….)

Po marném pátrání na matrice, po sousedech, na katastru atd. pomohla jako obvykle hospoda. Místní štamgast si vzpomněl, že to byl psychopat, co zaútočil na sousedku sekerou. Prý ho pak odvezli někam do blázince a tam umřel. No, a protože to bylo na Pardubicku, tak víme, že dříve hlavní spádový blázinec byl Havlíčkův Brod. A světe div – skutečně se na tamní matrice podařily zajistit dokumenty, že tam byl pán před pár desítkami let pochován….

Takže zejména pro kolegy z realit – bacha na to, ať nezarezervujete nemovitost s něčím podobným a pak nečekáte šest let, než to soud pořeší tak, aby si kupující mohl vzít úvěr.

Připravovaná novela zákona by tento postup měla výrazně urychlit.

Nahoru