Upravit stránku

Často se mě kolegové z realit ptají, co dělat, když zprostředkují prodávajícímu kupujícího, skončí jim s prodávajícím smlouva a najednou koukají, oni po měsíci uzavřou mezi sebou kupní smlouvu a převedou nemovitost. Má zprostředkovatel na něco nárok?

JISTĚ, ŽE ANO. NOZ říká v §2454 „Právu zprostředkovatele na provizi není na újmu, byla-li smlouva, k níž se vztahovala činnost zprostředkovatele, uzavřena nebo splněna až po zániku zprostředkovatelské smlouvy.“

Promlčecí doba dle NOZ je v tomto případě 3-letá (podle mě je však zbytečné to sledovat déle než 3-6 měsíců po konci zprostředkovatelské smlouvy). Samozřejmě je třeba dokázat, že jste kupujícího přivedli Vy. Tzn. Protokol o prohlídce, zápis z jednání apod. Pokud má toto člověk právně dostatečně důkazně ošetřeno, tak osobně bych se nebál jít ani do soudního sporu, protože tady se neřeší soudci nenáviděná „rezervační“ smlouva, nýbrž klasická zprostředkovatelská smlouva s prodávajícím.

V návrhu nové realitního zákona, alespoň tedy poslední verzi, kterou mám k dispozici, by toto mělo zůstat.

Nahoru