Upravit stránku

BĚŽNOU ÚDRŽBOU bytu se rozumí "udržování a čištění bytu (včetně zařízení a vybavení bytu), které se provádí obvykle při užívání bytu. Jde zejména o malování, opravu omítek, tapetování a čištění podlah včetně podlahových krytin, obkladů stěn a čištění zanesených odpadů až ke svislým rozvodům. Pravidelné prohlídky a čištění předmětů jako vodovodní baterie, digestoř, sprcha, umyvadlo či sporák“.

Co jsou drobné opravy, uvádím níže, ale je u nich dobré vědět, že limit pro nájemce je stanoven na 100,-Kč/m2 podlahové plochy bytu. Takže, když bydlíte v bytě o velikosti 60 m2, ročně budete hradit opravy do částky 6.000,-Kč. Ostatní nad tuto částku Vám musí uhradit pronajímatel.

A teď něco pro opravdu zdatné čtenáře:

„Drobnou opravou“ se rozumí opravy jednotlivých vrchních částí podlah, opravy podlahových krytin a výměny prahů a lišt. Opravy jednotlivých částí dveří a oken a jejich součástí, kování a klik, výměny zámků včetně elektronického otevírání vstupních dveří bytu a opravy kování, klik, rolet a žaluzií u oken zasahujících do vnitřního prostoru bytu. Opravy a výměny elektronických koncových zařízení a rozvodných zařízení, zejména vypínačů, zásuvek, jističů, zvonků, domácích telefonů, zásuvek rozvodů datových sítí, signálů analogového i digitálního televizního vysílání a výměny zdrojů světla v osvětlovacích tělesech, opravy zařízení pro příjem satelitního televizního vysílání, opravy audiovizuálních zařízení sloužících k otevírání vchodových dveří do domu, opravy řídících jednotek a spínačů ventilace, klimatizace a centrálního vysavače, opravy elektronických systémů zabezpečení a automatických hlásičů požáru. Výměny uzavíracích ventilů u rozvodu plynu s výjimkou hlavního uzávěru pro byt, opravy a výměny uzavíracích armatur na rozvodech vody s výjimkou hlavního uzávěru pro byt, výměny sifonů a lapačů tuku. Opravy a certifikace bytových měřidel podle zákona o metrologii nebo zařízení pro rozdělování nákladů na vytápění a opravy a certifikace bytových vodoměrů teplé a studené vody, opravy hlásičů požáru a hlásičů kouře, opravy regulátorů prostorové teploty u systémů vytápění umožňujících individuální regulaci teploty. Opravy vodovodních výtoků, zápachových uzávěrek, odsavačů par, digestoří, mísicích baterií, sprch, ohřívačů vody, bidetů, umyvadel, van, výlevek, dřezů, splachovačů, kuchyňských sporáků, pečicích trub, vařičů, infrazářičů, kuchyňských linek, vestavěných a přistavěných skříní. Opravy kamen na pevná paliva, plyn a elektřinu, kouřovodů, kotlů etážového topení na elektřinu, kapalná a plynná paliva, kouřovodů a uzavíracích a regulačních armatur a ovládacích termostatů etážového topení; nepovažují se však za ně opravy radiátorů a rozvodů ústředního topení.

Dále se za drobnou opravu požaduje každá jednotlivá oprava, jejíž hodnota nepřesáhne 1.000,-Kč.

A každý, kdo to dočetl až sem, si může za odměnu dát ke svačině koblihu.

Nahoru