Upravit stránku

Česká inflace je dnes okolo 2,3%. Je to letní klasika – rostou ceny potravin, většinou i pohonných hmot (letos v létě je to výjimečně naopak), oblečení a hlavně čeho? Hlavně nemovitostí.

Rychlý růst cen nemovitostí je nejvýznamnější inflační jev současné doby, respektive posledních dvou až tří let. Meziroční nárůst těchto cen dosáhl v prvním čtvrtletí hodnoty 12,8 %. Posunul tak Česko na první místo v EU, konstatuje předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.

Co ceny Evropské Unii

V Evropské Unii stoupají ceny nemovitostí v průměru o 4% ročně. U nás? Je to extrém.

Ředitel odboru statistiky cen ČSÚ Jiří Mrázek řekl: Ceny bytů v hlavním městě mezi lety 2000 až 2015 vzrostly o 135 % a ceny rodinných domů o 65 %. Podepsal se na tom mimo jiné nesoulad mezi nabídkou a poptávkou. Nejlevnější byty se prodávají v Ústeckém kraji, kde v uvedeném období stouply jejich ceny o 52 %. Nejlacinější rodinné domy, jejichž ceny se však zvýšily o 58 %, jsou k mání v Kraji Vysočina.

Jak to vidím já

Já osobně, když mi na to často píšete a ptáte se, na čem teď vydělávám, už jsem poslední půl rok velmi opatrný s nákupy nemovitostí. Ve velkých městech kupuji pouze starou zástavbu a to většinou s exekučními či jinými problémy, abych měl diskont alespoň 40% proti stávající tržní ceně. Bublina je nafouknutá a my, poučení z roku 2008 víme, že během dvou měsíců může mít moje nemovitost hodnotu o 25% menší a budu za to rád.

Každopádně, stále jsou možnosti, jak skvěle vydělávat. Chcete to vědět? Tak sledujte naše weby, na konci srpna vypíši podzimní školení, kde se s Vámi o své znalosti rád podělím. Více informací ZDE.

 

Zdroj: Český statistický úřad a moje hlava

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti