Upravit stránku

Pozdrav od finančního úřadu ve formě složenky by již měli mít všichni poplatníci ve svých schránkách. Ten, kdo nahlásil na FÚ email, popř. používá datovou schránku, nalezne výměr tam.

Finanční správa upozornila na svých stránkách, že poukázky nedostanou všichni ve stejném termínu: „Budou ale postupně rozesílány tak, aby poslední z nich poplatníci obdrželi nejpozději do 19. května 2017,“ sdělil správce daně.

Pokud máte daň nižší než 5.000,-Kč, je splatná najednou, nejpozději 31. května 2017. Je-li daň vyšší, můžete ji uhradit ve dvou stejných splátkách – a to do 31. května a do 30. listopadu 2017.

Výjimkou jsou zemědělci a chovatelé ryb. Ti mají termín posunutý na 31. srpna 2017, a to i v případě, že platí méně než 5000,-Kč.

Jak je to s rozhodným dnem splatnosti?

Datem splatnosti daně se rozumí den, kdy finanční správě peníze dorazí. Není to tedy den, kdy složenku popř. částku z banky odešlete. Dle daňového řádu máte po splatnosti 5 pracovních dnů na to, abyste daň ještě poslali a nebyli penalizováni. Letos vychází mezní den na 7. června 2017.

Pokud se přesto opozdíte, tak Vám finanční úrok předepíše úrok z prodlení jen tehdy, bude-li vypočtená částka vyšší než 200,-Kč. Úrok z prodlení ve vztahu k daňové správě naší vlasti je krásných 14,05% p.a.

Jak daň zaplatit převodem?

Platí se bankovním převodem na účet krajského finančního úřadu s předčíslím 7755, které je určeno pro daň z nemovitosti, dále se uvede pomlčka a za ní číslo příslušného krajského finančního úřadu. Kód banky je 0710. Variabilní symbol je rodné číslo anebo IČO.

Seznam účtů jednotlivých krajských finančních úřadů máte ZDE.

Má cenu platit daň složenkou na poště?

Složenka je sice archaismus, ale ve vztahu k daňové správě svůj význam má. Proč? Protože od loňského března mohou majitelé nemovitostí zaplatit na České poště také složenkou bez poplatku (do té doby se platilo 29,-Kč).

Složenku bez poplatků mohou využít pouze fyzických osob, které nemají datovou schránku.

Peníze mohou vlastníci bytů, domů či pozemků uhradit také přes SIPO (Soustředěné inkaso plateb obyvatelstva). U majitelů orné půdy, propachtovanou zemědělcům, by se o daň měl většinou dle smlouvy postarat pachtýř (nájemce).

Může se stát, že nepřišla složenka či jiný podklad k platbě?

Ano, stává se to. Nezaplacení, pokud nepřišla složenka, není omluva! Platit daň z nemovitostí je povinnost každého poplatníka a složenka je benevolencí ze strany správce daně. O platbu by se měl primárně starat každý sám.

Tak hlavu vzhůru a s chutí do toho – čert a finanční úřad nikdy nespí.

Další novinky z oblasti daní naleznete ZDE

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti