Upravit stránku

Stanovisko k dotazům ohledně výkladu usnesení vlády č. 1021/2020 ve vztahu ke zkouškám pro realitní zprostředkovatele:

1) Na základě usnesení vlády č. 1021 ze dne 12. října 2020 lze uvést, že omezení počtu osob v jedné místnosti (za podmínky udržení dostatečné vzdálenosti) na maximálně 6 osob platí i pro konání zkoušek a kurzů podle zák. č. 179/2006 Sb., o uznávání výsledků dalšího vzdělávání, tedy zkoušek profesní kvalifikace pro činnost realitního zprostředkovatele podle ZRZ. Pro pořadatele zkoušek se mění pouze to, že na písemnou část zkoušky mohou být mimo 2 členů zkušební komise v místnosti přítomni dále jen 4 zkoušení, frekventanti zkoušky. Proces ústní a praktické zkoušky u komise, kam přistupují zkoušení po jednom, není oproti dřívějšku nijak omezen. Pokud tedy některá agentura plánovala na zkoušky pozvat na jeden den více než 4 osoby, je nutno učinit pouze jednoduché opatření: písemnou část zkoušky rozložit, pozvat frekventanty postupně po čtyřech, např. po hodině.

2) Ani přes uvedená nová zpřísňující opatření vlády neuvažujeme o posunu termínu 25. října 2020, jako nejzazšího zákonného termínu pro nově začínající zprostředkovatele na doložení odborné kvalifikace. Po tomto termínu již nebudou moci nově začínající podnikatelé pokračovat ve své činnosti na základě ohlašovací živnosti volné „58. Nákup, prodej, správa a údržba nemovitostí“. Nevyslyšíme tedy nesystémové přání některých žadatelů o posun uvedeného data novelizací zákona či vydáním nějakého generálního pardonu, a podnikání takových zprostředkovatelů, tedy těch, kteří nebyli registrování před 3. 3. 2020 registrování ve volné živnosti, nebude bez získání vázané živnosti po tomto termínu možné. Případné sankce za neoprávněné podnikání vyplývají z živnostenského zákona. Platnost nejzazšího termínu doložení odbornosti 3.3.2021 pro již dříve podnikající, tedy pro naprostou většinu zprostředkovatelů, se také nijak nemění.

 

Veškeré termíny, kdy je možné certifikovanou zkoušku Realitní zprostředkovatel pod autorizací Ministerstva pro místní rozvoj absolvovat, naleznete ZDE.

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti