Upravit stránku

Do dnes platí občanský zákoník, který říká, že členové SVJ platí společně a nerozdílně – jinými slovy, pokud je v SVJ nějaký šmejd, ostatní jeho dluh vůči SVJ hradí za něj.

Doposud platilo, že pokud SVJ svoji pohledávku včas nepřihlásilo, např. při exekuční dražbě bytu dlužníka či jeho insolvenci, mělo smůlu. A odpovědná osoba obrovský problém, kvůli porušení péče řádného hospodáře. A samozřejmě, dalším problémem je i to, že pohledávku řádně přihlásí, ale nemají platební titul – pravomocné rozhodnutí soudu. Tím pádem je SVJ až za všemi věřiteli, zapsanými na LV, čili ve skupině pohledávek, na které se takřka nikdy nic z výtěžku nedostane.

Dle ČSU mají SVJ pod správou cca 1,3 miliony bytů.  A problémových členů je více než jednostotisíc.

Novela tudíž předpokládá, že by pohledávky spojené se správou domu byly uspokojovány přednostně, a to až do desetiny výtěžku z prodeje bytu nebo jiné jednotky v daném SVJ.  

Komu se to nelíbí, jsou samozřejmě banky, které jsou ve druhé skupině pohledávek (v první je jen dražitel – exekutor či insolvenční správce) a takto jim bude ukrojeno z jejich, podle mě už tak pěkně mastného koláče.

Vše budu probírat na svých podzimních školeních, jejichž termíny právě vypisuji - více informací najdete ZDE.

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti