Upravit stránku

Průměrná sazba hypotéky v březnu byla 1,95% p.a. a i přesto se uzavřelo 10.388 smluv. To je v celkovém objemu o více než 2 miliardy více než v nejkratším měsíci v roce, který předcházel.  Banky půjčily celkem 21,131 miliard korun.

Z níže uvedeného zdroje vyplývá i meziroční nárůst prvního čtvrtletí letošního roku oproti loňsku o více než 10%. Z trhu je zřetelné, že klienti vnímají, že dostat dobrou hypotéku bude stále obtížnější a proto nyní projevují tak velký zájem o produkty bank.

To se nelíbí ČNB, která chce ještě více zpřísnit poskytování hypoték. Její poslední návrh novely zákona o ČNB by pro hypoteční trh znamenal katastrofu, protože by pro většinu domácností nastal velký problém při sjednání hypotéky. Například jen navrhované omezení, kdy by si domácnost nemohla půjčit více než pětinásobek ročního příjmu by bylo smrtící.

Neočekávám v dalších měsících pokles sazeb, spíše naopak. A s letním poklesem objemu hypoték tuším další a tentokrát větší vlnu zdražení úrokových sazeb. Proto – nechci nikoho nutit k panice – ale pokud o hypotéce uvažujete, neváhal bych.

Zdroj:  Hypoindex.cz“ a FINCENTRUM HYPOINDEX

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti