Upravit stránku
Negativa
Neměli bychom končit špatně, tak začněme tím horším. Snížení minimální odměny z 3.000,-Kč na 2.000,-Kč je zcela bezvýznamná proti tomu, že stále z vymoženého plnění do 3,000.000,-Kč bere exekutor 15%. Třeba při prodeji předluženého domu v dražbě za 2,000.000,-Kč je to 300.000,-Kč bez DPH a dalších hotových výdajů, na které má nárok. Většinou si exekutor ukrojí z koláče v průměru 20-22%.

Proti tomu prvoinstanční soudy ve sporech mezi realitními kancelářemi a spotřebiteli opakovaně tvrdí, že provize nad 5% je v rozporu s dobrými mravy.

Teritorialita. Ani této vládě se nepodařilo, a už nepodaří, udělat tak jednoduchou věc, jako je přidělení exekutorům území, v rozsahu okresů či částí okresů, aby se nestávalo, že exekutor z Ostravy stále může neefektivně a neekonomicky vymáhat pohledávku v Ústí nad Labem. A přitom si stačí vzít příklad z insolvenčních správců, kde toto funguje dobře.

Pozitiva
Osobně vidím asi jen dvě.

Rozšíření okruhu nezabavitelných věcí při tzv. mobiliární exekuci, kdy vykonavatelé přijedou „vybílit“ byt dlužníka. Nyní již není možné zabavit dětské hračky, zdravotnické potřeby, ledničku, sporák, pračku, a jiné základní věci, které jsou nezbytné pro zachování základní hygieny rodiny. A dále pak věci osobní povahy, jako je třeba snubní prsten.

Druhým úspěchem je nemožnost prodat střechu nad hlavou dlužníkovi, pokud součet pohledávek, přihlášených do dražby nedosáhne alespoň 30.000,-Kč. Musí to však skutečně být nemovitost, kde dlužník bydlí. Pokud má vedle bytu i chatu a dluhy nesplácí, tak o ní přijde i kvůli nezaplacené popelnici.
Jak dál
Kromě zmiňované teritoriality bych osobně uvítal i přísnější úpravu při exekuci v rámci SJM, aby dlužník nemohl fiktivně přehazovat příjmy a majetek na manžela. Naopak, nelíbí se mi ručení za část dluhů druhého z manželů, které si udělal před uzavřením sňatku. To mi přijde nefér.

Jelikož je v této chvíli v běhu přes 900 tisíc exekucí a každé ekonomické radovánky, jaké teď prožíváme, jednou skončí, dá se v příštích letech očekávat, že dlužníků s problémy bude přibývat. Proto je nyní nejlepší doba na to, aby si zákonodárci sedli a pečlivě připravili celý exekuční kodex.
Nahoru