Upravit stránku

Věcná příslušnost soudu

Věcná příslušnost znamená, který druh soudu – dle stupně důležitosti – daný spor bude řešit. V České republice rozlišujeme soud okresní, krajský, vrchní, Nejvyšší (je jediný, a to v Brně), případně Nejvyšší správní soud. Nad všemi pak bdí Ústavní soud.

Okresní soud v Praze se nazývá soudem obvodním., dále zde máme i soud městský.

Který soud je věcně příslušný řeší Občanský soudní řád.
 

Místní příslušnost

Zde se určuje, ve kterém městě bude daná kauza řešena. I zde se řídíme Občanským soudním řádem a obecně platí, že místní příslušnost se řídí tím, kde má žalovaný skutečné bydliště, místo či sídlo podnikání.

V některých případech si lze příslušnost soudu sjednat smluvně anebo se může věřitel rozhodnout, kde bude žalovat. Například dluh ze směnky lze kromě bydliště žalovat i dle místa placení.
 

Jak zjistím místní příslušnost

 

Protože často řeším případy, kdy lustruji prodávajícího u mnoha orgánů, abych měl jistotu, že nemá dluhy, nemohu se spoléhat jen na to, co mě naučila paní učitelka ve škole při vlastivědě a zeměpisu, ale používám i chytrý internet. Ostatně, nedávno jsem řešil dlužníka s bytem v Chabeřicích a jaké úřady jsou k němu místně příslušné?

K tomu mi pomáhá mistni-prislusnost.com.
Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti