Upravit stránku

Dovolím si tvrdit, že pro realitní trh je tato zpráva zcela bezvýznamná. O tom svědčí to, že během prvního týdne posílila koruna oproti euru asi o 25 haléřů, což je pro chápání nás běžných lidí částka zcela zanedbatelná.

Obavy ekonomů z toho, že reakce bude obdobná jako u švýcarského franku, který po konci intervencí tamní centrální banky před lety skokově posílil vůči euru asi o 40%, se nenaplnily. Proč taky? Na rozdíl od země helvétského kříže u nás tento krok nebyl neočekávaný. ČNB jej proklamovala již od podzimu loňského roku a trh se stihl připravit. Korunu nekupovali zběsile investiční fondy celého světa jako bezpečné aktivum. Pro svět jsme pořád – řekl bych naštěstí – zanedbatelný trh. Navíc bankéři ČNB chytře prohlásili, že kdyby docházelo k větším výkyvům kurzů, jsou připraveni se do situace vložit a svoji monetární politikou kurz pohlídají.

Není tedy důvod se obávat toho, že by zahraniční banky z ničeho nic začaly opouštět náš trh anebo že by zde nechtěly poskytovat hypotéky. Nic takového se nestane. Konec intervence pocítí pár velkých exportních firem, spekulanti a nadšení dovolenkáři, kteří ušetří při koupi zájezdu pár stokorun.

Dovolím si predikovat, že do konce prázdnin nebude posílení kurzu koruny k euru větší než o padesát haléřů, takže až pojedu do Vídně a dám si za 4 eura svůj oblíbený půllitr Weissbieru, tak proti dnešku ušetřím 2 koruny. Takže, když si udělám hezky večer a dám si jich deset, je to dvacet korun doma. A za ty si pak v Čechách mohu koupit jednu třetinku Plzně (v restauraci nižší cenové kategorie, bohužel). Takže to nebude zase tak horké.

Nahoru