Upravit stránku

Banka bude moci mít od 1. dubna 2017 v portfoliu nově poskytnutých úvěrů pouze 15% úvěrů, které jsou zajištěny nemovitostmi ve výši 80 až 90% jejich hodnoty. Dle některých odhadů mají banky až 40% klientů, jejichž hypotéka přesahuje 80% LTV, čili hodnoty nemovitosti.

Osobně očekávám, že přísnější podmínky mohou vést k ochlazení hypotečního i realitního trhu. Samozřejmě, banky se budou snažit nařízení obcházet třeba v užší spolupráci s odhadci, kteří budou hodnoty nemovitostí co nejvíce navyšovat, ale v tomto nespatřuji dlouhodobé řešení. To bude fungovat do prvního většího průšvihu, takže tak rok, maximálně dva.

Důvodem, proč toto ČNB dělá je paralelní stav s krizí v USA v roce 2008, která vrcholila pádem Freddie Mac a Fannie Mae, dvou největších obchodníků s hypotékami na světě. Stejně jako před rokem 2008 běží trh již několik až nezdravě nahoru, ceny nemovitostí jsou na nejvyšších hodnotách v historii a banky zběsile lámou rekordy v poskytnutých úvěrech za co nejnižších úrokových sazeb. Odzdravení, formou cenového poklesu nemovitostí a růstu úrokových sazeb, je tedy v blízkém očekávání.
Nahoru