Upravit stránku

Dotaz zněl takto: 

Paní dostala v roce 2011 od maminky nemovitost. Protože v minulosti ztratila české občanství, měla jen Americké občanství. Tudíž v katastru a na smlouvách je uvedena jako Ivana Pospisil (čili bez DIAKRITIKY). Teď v roce 2017 chce nemovitosti prodat. Má však zpět české občanství a trvale bydlí v ČR. Ale má stále i to Americké. Bohužel na občance má jméno Ivana Pospíšil (již s DIAKRITIKOU). Bude to někdo řešit při ověřování podpisů? Katastr atd? A jak je to s daní? Bude muset platit daň z příjmu v Americe?

Odpověď vypadá takto:

1. Daňová příslušnost z hlediska daně z příjmů fyzických osob se řídí nemovitostí - tedy ČR – vlastní ji  přes 5 let a je osvobozena. Daň z nabytí nemovitých věcí bude hradit kupující, takže ani tady ji nic nehrozí.

2. Zápis jména - je to dle aktuálního stavu na identifikačním dokladu (občanský průkaz či pas), ale katastr si to "přebere" díky CEV (centrální evidenci obyvatelstva) a protože paní má jasný identifikační znak, kterým je rodné číslo, není diakritika vůbec podstatná.

3. Do USA žádná příjem hlásit nebude, protože toto upravuje tzv. Smlouva o zamezení dvojího zdanění, podepsaná v Praze dne 16.9.1993 a ratifikovaná USA ve Washingtonu dne 23.12.1993.

Nahoru