Upravit stránku

Kolega má klienta, kterému zprostředkovává koupi nemovitosti dlužníka, který je v insolvenci. Cenu mu schválil i zajištěný věřitel (nebankovní subjekt) a teď, když chtějí podepsat s insolvenčním správcem kupní smlouvu, tak se tento vzepřel, že ji nepodepíše, dokud nebude hotový znalecký posudek. Má na to nárok, když jediný zajištěný věřitel s cenou souhlasil?

Nemá. §219 odst. 1. insolvenčního zákona, dává insolvenčnímu správci povinnost provést ocenění majetku a to buď dle účetnictví dlužníka anebo dostupných informací (třeba porovnání cen na realitních serverech). Co se týká znaleckého posudku, tak přímo ve druhém odstavci tohoto paragrafu je, že se dělá jen tehdy, pokud jej požaduje věřitelský výbor. A ten má taky povinnost jej zaplatit.

Jediný případ, kdy může IS znalecký posudek požadovat je u obtížně ocenitelného majetku (továrna, solární elektrárna apod.), což byt či domek na vesnici určitě není.

Takže ne vždy má insolvenční správce pravdu v tom, co po Vás může chtít. Nutno však doplnit, že některé krajské soudy začínají po IS znalecké posudky požadovat stále častěji. Vychází se z některých judikátů, které se při zpeněžení opírají právě o znalecký posudek. Proto doporučuji každému, aby si podmínky obchodu ověřil vždy při jeho zahájení, a bude-li IS na posudku bezpodmínečně trvat, je zbytečné jít proti němu.

Nahoru